Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować pozew o alimenty

Donata Żmiejko [email protected]
Obowiązek alimentacyjny dotyczy m.in. rodziców i dziadków, czyli wstępnych oraz dzieci i wnuków, czyli zstępnych. Wniosek o zasądzenie alimentów należy złożyć do sądu rejonowego. Jednak, aby pozew taki został rozpatrzony, musi zawierać niezbędne dane.

Na szczególną pomoc i opiekę swojej rodziny mają prawo liczyć przede wszystkim, ci którzy ze względu na wiek, chorobę oraz brak możliwości zarobkowych i majątkowych nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Odnośnie dzieci, to rodzice są w pierwszej kolejności zobowiązani do zapewnienia im zarówno utrzymanie, jak i środki wychowania.

Obowiązek alimentacyjny na rzecz dziecka nie jest uzależniony od tego, czy dziecko znajduje się w niedostatku. Dziecko ma prawo do alimentów, zawsze gdy nie jest w stanie samo się utrzymać. Potrzeby jakie rodzice muszą zaspokajać są różne, w zależności od indywidualnej sytuacji dziecka, jego wieku czy stanu zdrowia. Aby uzyskać alimenty należy złożyć pozew we właściwym sądzie.

Określenie sądu

W pozwie o należy wskazać właściwy sąd, do którego pozew jest kierowany. Sądem właściwym jest sąd rejonowy. Wystarczające jest podanie sądu rejonowego, jego siedziby (czyli miasta, w którym się znajduje) oraz wydziału, w którym sprawa będzie rozpatrywana.

Pozew o alimenty można wnieść do sądu rejonowego:

- w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania,
- według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, czyli np. dziecka.

Wybór sądu należy do powoda. Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w kraju, powództwo należy wytoczyć wyłącznie według miejsca zamieszkania powoda. Powód może dochodzić alimentów przed sądem polskim także wtedy, kiedy zobowiązany do alimentów mieszka za granicą.

Wskazanie stron

W pozwie należy wskazać osobę powoda, czyli tą która wnosi o zasądzenie alimentów. Osobą uprawnioną do wystąpienia z powództwem o alimenty dla dziecka będzie zawsze ono samo i na jego rzecz należy je zasądzać. Natomiast reprezentować je będzie jego przedstawiciel ustawowy (jedno z rodziców, opiekun). W związku z tym ta osoba powinna być wymieniona jako działająca w imieniu dziecka, jej pełnomocnik. Jeżeli matka dochodzi alimentów w imieniu swojego małoletniego dziecka, w pozwie musi wskazać, że powodem jest dziecko, a nie ona. Gdy nie określi dziecka, jako powoda, sąd może odrzucić pozew.
Obowiązkiem powoda jest dokładne wskazanie pozwanego, czyli osoby od której domaga się alimentów. Należy podać jego imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.

Żądanie pozwu

W pozwie o alimenty ma znaleźć się żądanie, aby sąd zasądził określoną kwotę alimentów, płatnych miesięcznie. Ponadto należy wskazać dzień, od którego alimenty mają być płacone co miesiąc. W pozwie można zawrzeć wniosek o zasądzenie od pozwanego kosztów procesu lub wnioski o wezwanie na rozprawę konkretnych świadków czy przeprowadzenie dowodów z przedłożonych sądowi dokumentów (np. wskazujących dochody pozwanego, czy wydatki na utrzymanie powoda). Warto wnieść o nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności wyrokowi.
Uzasadnienie

W uzasadnieniu pozwu o alimenty należy wskazać, że pozwany ma możliwości zarobkowe i majątkowe, aby ponieść koszty obowiązku alimentacyjnego. Na możliwości zarobkowe składają się:

- wynagrodzenie z pracy zarobkowej,
- premie,
- dodatki do wynagrodzenia,
- renta, emerytura,
- odsetki z akcji,
- akcje zgromadzone na funduszach bankowych,
- wszelkie inne dochody (np. z wynajmu mieszkania).

Sąd bierze pod uwagę możliwości rodziców do osiągania dochodów, a nie tylko faktycznie uzyskiwane dochody.

Z drugiej strony trzeba wskazać, koszty utrzymania osoby ubiegającej się o alimenty. Do usprawiedliwionych potrzeb dziecka należą wydatki na:

- wyżywienie,
- mieszkanie,
- leczenie,
- odzież,
- środki higieny osobistej,
- środki wychowania,
- środki na kształcenie ogólne lub zawodowe odpowiednie do jego zdolności umożliwiające mu zdobycie odpowiedniego wykształcenia,
- na zaspokojenie jego potrzeb kulturowych,
- wydatki na rozrywkę i wypoczynek.

Konieczne jest określenie konkretnej kwoty ponoszonych z tych tytułów wydatków. Każda z okoliczności musi być poparta konkretnym dowodem, np. zeznaniami świadków, dokumentami, rachunkami.

Załączniki

Wszystkie dokumenty, na jakie powołamy się w pozwie, należy do niego załączyć i wymienić w spisie załączników. Do pozwu koniecznie też trzeba dołączyć jego odpis dla strony pozwanej wraz z kserokopiami załączników.

Pozew o alimenty należy podpisać własnoręcznie. Pozew niepodpisany nie zostanie rozpoznany przez sąd.

Opłaty

Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest zwolniona od kosztów sądowych i może zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata.

Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem trzech lat, można zatem dochodzić nie tylko bieżących, ale także zaległych alimentów za trzy lata wstecz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna