Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Onkologicznego. Otyłość sprzyja nowotworom

Weronika Kowalewska [email protected]
W czasie forum także najmłodsi ełczanie uczyli się jak rozpoznać guza w piersi
W czasie forum także najmłodsi ełczanie uczyli się jak rozpoznać guza w piersi Weronika Kowalewska
W czwartek odbyła się kolejna edycja Ełckiego Forum Onkologicznego. Specjaliści ze szpitali oraz placówek, które niosą pomoc osobom chorym przekonywali mieszkańców miasta, że najskuteczniejszą metodą walki z rakiem jest profilaktyka.

Tylko połowa kobiet z Warmii i Mazur zgłosiła się w tym roku na darmowe badania mammograficzne. Jeszcze gorzej wygląda zainteresowanie cytologią. Na darmowe badania w ramach NFZ przyszła tylko co trzecia mieszkanka naszego regionu.

Jak widać profilaktyka w naszym regionie ciągle kuleje. Z tego powodu liczba zgonów spowodowanych chorobą nowotworową wciąż jest bardzo wysoka. Jak wynika ze statystyk, mieszkańcy Warmii i Mazur najczęściej umierają na raka oskrzeli i płuc.

Otyli nastolatkowie

To właśnie profilaktyka była jednym z głównych tematów II Ełckiego Forum Onkologicznego. Ale szczególną uwagę specjaliści z Ełku zwrócili również na problem otyłości, która sprzyja nowotworom.

Osoby otyłe, które chorują na nowotwory leczy się znacznie trudniej w wielu aspektach. Po pierwsze trudniej jest postawić diagnozę, a po drugie częściej dochodzi u nich do nawrotów choroby. dr Tomasz Lewandowski

chirurg onkolog ze szpitala miejskiego Pro-Medica w Ełku

- Z badań wynika, że w Polsce aż 27 procent jedenastolatków boryka się z otyłością. Pod tym względem zajmujemy niechlubną, pierwszą pozycję w Europie i jesteśmy tuż za Stanami Zjednoczonymi, gdzie z tym problemem zmaga się aż 40 procent nastolatków - mówi dr Tomasz Lewandowski, chirurg onkolog z miejskiego szpitala Pro-Medica w Ełku.

Śmierci można uniknąć

Jak wynika z raportów Centrum Onkologii w Warszawie, w 2011 roku na Warmii i Mazurach na raka chorowało 2 671 kobiet i 2 502 mężczyzn. Wśród pań najczęściej występował nowotwór piersi - 595 przypadków, oskrzeli i płuc - 295, okrężnicy - 176 oraz skóry - 174. Z kolei wśród mężczyzn był to nowotwór oskrzeli i płuc - 653 przypadki, gruczołu krokowego czyli prostaty - 262, pęcherza moczowego - 170 oraz okrężnicy - 165.

Z powodu raka w 2011 roku na Warmii i Mazurach zmarło 3 311 osób. Najczęściej umierali chorzy na nowotwór oskrzeli i płuc - 277 kobiet i 649 mężczyzn.

Na drugim miejscu pod względem liczby zgonów u kobiet był rak piersi. Z jego powodu zmarły 192 panie. Z kolei wśród mężczyzn był to nowotwór prostaty - 136 osób.

Jak mówią lekarze, wielu z tych tragedii można było uniknąć. Zwłaszcza w przypadku raka piersi czy prostaty. Wystarczy jedynie co pewien czas skorzystać z bezpłatnych, profilaktycznych badań.

- Nie bójmy się lekarzy oraz badań. Wiele nowotworów można wyleczyć, najważniejszy jest czas wykrycia raka. Im szybciej, tym lepiej - przekonywali specjaliści w czasie ełckiego forum onkologicznego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna