Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Podlaskie. Unikatowa biblia z XVI wieku

Julita Januszkiewicz [email protected]
Dorota Zys z radością prezentuje wspaniałą biblię hebrajską
Dorota Zys z radością prezentuje wspaniałą biblię hebrajską Andrzej Zgiet
To prawdziwy biały kruk. Jest jednym z najcenniejszych zabytków Muzeum Podlaskiego - obok Mów Cycerona z 1544 roku, Biblii brzeskiej z 1563 i inkunabułu z 1496 roku.

Na świecie jest tylko kilka takich egzemplarzy biblii hebrajskich: jeden w Bibliotece Narodowej w Warszawie, pozostałe w Austrii oraz Anglii. I kilka u prywatnych kolekcjonerów - mówi Dominika Zys z muzealnej biblioteki.

Księga, która składa się z czterech części, zatytułowanych dwujęzycznie: po hebrajsku i łacinie, została wydana w Hamburgu w 1587 roku. Jej autorem jest prof. Elias Hutter, ówczesny hebraista na Uniwersytecie w Lipsku.

- Biblia jest napisana w języku hebrajskim, zaś oddzielne komentarze po łacinie. Miały one służyć krytyce tekstu - tłumaczy Dominika Zys.

Do biblii dołączono słownik łacińsko-hebrajski.

Na jednej ze stron księgi widnieje odręczny napis - 1596 rok. - Taki sam egzemplarz jak nasz znajduje się w bibliotece w Austrii. Pochodzi z 1587 roku. Dlatego przypuszczamy, że nasza biblia została wydana w tym samym roku co austriacka - zauważa Dominika Zys.

XVI-wieczną biblię muzeum kupiło od pasjonata historii, który znalazł ją na strychu jednego z domów przeznaczonych do rozbiórki.

Według historyków, wolumin jest w dobrym stanie.

- Tylko drewniana oprawa jest w fatalnym stanie. Prawdopodobnie była naprawiana w XIX wieku. Ale jest oryginalna - pokazuje Zys.

Na stronie tytułowej widniej pieczęć, dzięki której wiadomo, że księga należała do Mordechaja Gordona.

- Pochodził z zamożnej żydowskiej rodziny białostockiej. Do niej należało kilka nieruchomości w mieście, w tym jedna przy ulicy Warszawskiej - mówi Piotr Niziołek z Muzeum Historycznego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna