Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa polowanie na piratów drogowych

Izabela Krzewska [email protected]
W okolicach Zambrzyc k. Zambrowa kierowca mercedesa pędził 166 km/h. Gdy po pościgu policjanci go zatrzymali, okazało się, że 22-letni białostoczanin miał w 1,3 prom. alkoholu w organizmie
W okolicach Zambrzyc k. Zambrowa kierowca mercedesa pędził 166 km/h. Gdy po pościgu policjanci go zatrzymali, okazało się, że 22-letni białostoczanin miał w 1,3 prom. alkoholu w organizmie KWP Białystok
Blisko trzy miesiące działa przy KWP w Białymstoku zespół do walki z agresją na drogach województwa. Typuje piratów drogowych i łapie ich na gorącym uczynku.

Efekt pracy policjantów w tym czasie: 153 osoby ukarane mandatami (głównie za przekroczenie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, jazdę na czerwonym świetle), siedem zatrzymanych praw jazdy za spowodowanie zagrożenia na drodze, 14 skonfiskowanych dowodów rejestracyjnych i trzech ujawnionych pijanych kierowców.

W skład kilkunastoosobowej grupy wchodzą funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego, prewencji, służby kryminalnej i wywiadu kryminalnego. Podobne zespoły od sierpnia działają w każdej komendzie wojewódzkiej w kraju. Powstały z polecenia Komendanta Głównego Policji.

Mundurowi prowadzą rozpoznanie operacyjne, śledzą doniesienia prasowe, analizują materiały nadsyłane przez obywateli na uruchomioną w lipcu specjalną skrzynkę elektroniczną o nazwie "Stop agresji drogowej", przeglądają internet, wyszukują filmów, np. na You Tubie i innych portalach, gdzie niektórzy kierowcy zamieszczają wideo ze swoich "popisów" na drogach.

- Wykorzystujemy też systemy policyjne, m.in. w postaci ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego - mówi nadkom. Paweł Maciejuk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. - Szukamy kierowców, którzy w ostatnim czasie dopuszczają się wielu wykroczeń, polegających na przekroczeniu dopuszczalnych prędkości, nieprawidłowym wyprzedzaniu, czy nieprawidłowym zachowaniu wobec pieszych.
Po zebraniu informacji o potencjalnych piratach drogowych, policjanci identyfikują model, markę pojazdu, którym mogą się poruszać, typują miejsca i godziny, w których mogą się pojawić.

- Następnie obejmujemy te miejsca wzmożonym nadzorem. Do służby kierowana jest grupa realizacyjna wyposażona w sprzęt do pomiaru prędkości i nieoznakowane wideo-rejestratory - dodaje nadkom. Maciejuk.

Zespół to tylko jeden z oręży w wojnie wytoczonej w tym roku piratom drogowym. Wyniki są widoczne. Na drogach jest bezpieczniej.

- Na przełomie kilku ostatnich lat została znacząco ograniczona liczba wypadków, kolizji, nietrzeźwych kierowców. Jest ich mniej, mimo że lawinowo wzrosła liczba wykonywanych przez nas kontroli stanu trzeźwości kierowców - podkreśla podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik podlaskiej policji.

Tylko w okresie od stycznia do września 2014 r. było ich 300 033, czyli ponad 44 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. Tymczasem na jeździe po pijanemu przyłapano "tylko" 3175 kierowców (w 2013 r. aż 4398).

Więcej kontroli, nieuchronność kary, czy działania edukacyjne sprawiają, że faktycznie nasza mentalność się zmienia. Rosnąca liczba mandatów (do sierpnia br. 82 134, w 2013 roku - 70 641), zatrzymanych praw jazdy (w 2014 r. 1418, w 2013 roku - 1379) i wniosków do sądu o ukaranie (w 2014 r. - 2884, w 2013 roku - 2157) wskazuje jednak, że wciąż wiele jest do zrobienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna