Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mundurówka rzadziej bierze zwolnienie lekarskie L4. Po zmianie przepisów nie opłaca się chorować

Izabela Krzewska [email protected]
Zmniejszenie wysokości zasiłków wystarczyło, by funkcjonariusze niemal wszystkich służb mundurowych zaczęli rzadziej chorować. I to znacząco!

Skończyły się dobre czasy dla mundurówki. Od czerwca funkcjonariusze na zwolnieniu lekarskim dostają już nie 100, ale 80 proc. pensji. Efekt? Tylko w pierwszych trzech miesiącach od wejścia w życie nowych przepisów o L4, liczba dni zwolnień w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej spadła aż o 32 proc. (w porównania do analogicznego okresu 2013 r.). Mniej chorują też policjanci (spadek o 22,4 proc.) i strażacy (12,5 proc.).

- To powoduje, że branie zwolnienia lekarskiego przestaje się opłacać. Decyzja wynika z chłodnej kalkulacji - komentuje dr Sławomir Bartnicki z Zakładu Socjologii Organizacji i Instytucji Uniwersytetu w Białymstoku.

Jak podaje MSW, to tendencja ogólnopolska. Nowe regulacje dotyczą również żołnierzy, funkcjonariuszy BOR, CBA i ABW, Służby Więziennej. Pozbawiają ich nieuzasadnionych przywilejów.

- Cywilom na zwolnieniu potrąca się tylko od uposażenia zasadniczego. W przypadku funkcjonariuszy dokonuje się potrąceń ze wszystkich składników uposażenia, także za soboty i niedziele spędzone na zwolnieniu - walczy z taką opinią kpt. Michał Zagłoba z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku.

W III kwartale ub.r. zatrudnieni tam funkcjonariusze wzięli 4373 dni "chorobowego", a 2014 r. - 3999. Spadek to ok. 9,3 proc. W lepszej kondycji byli też podlascy pogranicznicy (5634 dni na zwolnieniu teraz, a rok wcześniej - 8322 dni). O blisko 3 tys. mniej zwolnień wzięli też podlascy policjanci (w III kw. ub.r. - 10,3 tys. dni).

Utrata przywilejów spowodowała, że spadła też liczba niedomagających mundurowych. Na L4 poszło np. o 126 (14,6 proc.) mniej policjantów niż rok wcześniej.

- Nowe przepisy wyeliminują może przypadki wykorzystywania zwolnień na remont mieszkania. Ale też obawiam się, że znajdą się osoby, które - by nie stracić 1/5 wynagrodzenia - będą chodzić do pracy chore. Przez co narażają swoje zdrowie i innych - mówi Robert Ciborowski, prof. UwB.

Od czerwca do sierpnia na zwolnieniu było 115 podlaskim strażaków. W sumie wzięli 2175 dni.
- Aż 75 proc. zwolnień wynikało z wypadków przy pracy, która wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym - tłumaczy st. kpt. Marcin Janowski z KWPSP w Białymstoku.

Gdy choroba będzie wynikała z pełnienia służby, zasiłek nadal będzie wypłacany w pełnej stawce.

Robert Ciborowski, ekonomista, prof. UwB

Na nowych przepisach zyskuje społeczeństwo. Więcej funkcjonariuszy czuwa nad naszym bezpieczeństwem

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna