Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze zboża z całej Europy wypieczono Chleb Pokoju

Aneta Boruch [email protected]
Tysiąc wyjątkowych bochenków można w piątek kupić w sklepach w Podlaskiem i na Mazurach. Powstały, aby uczcić 25. rocznicę upadku muru berlińskiego i żelaznej kurtyny na Starym Kontynencie.

Do udziału w projekcie upieczenia Europejskiego Chleba Pokoju niemieckie stowarzyszenie, działające pod patronatem federalnej minister wyżywienia, rolnictwa i ochrony konsumentów, zaprosiło Zespół Szkół w Suchowoli. Wybór nie był przypadkowy. Do tej szkoły uczęszczał bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który poświęcił życie ideałom wolności i pokoju, zaś Suchowola leży w centrum Europy. Wspólne wypieczenie chleba jest natomiast jednym z punktów obchodów przypadającej właśnie 25. rocznicy upadku muru berlińskiego i żelaznej kurtyny.

Jesienią ubiegłego roku szkoła w Suchowoli wysiała żyto. 31 lipca odbyły się żniwa.

- Wzięła w nich udział rodzina księdza Jerzego Popiełuszki, minister Kalemba, rodzice i uczniowie - opowiada Michał Matyskiel, dyrektor Zespołu Szkół w Suchowoli. - Zaczęliśmy ręcznie sierpami, a później wszystko skosił kombajn. Zebraliśmy w sumie ponad pół tony.

Przedstawiciele szkoły zawieźli we wrześniu zboże do Berlina. Spotkały się tam delegacje z 11 krajów Europy, biorących udział w projekcie. Zgromadzeni podkreślali rolę Polski w przemianach w Europie oraz symbolikę miejsca w Polsce, w którym zboże wyrosło. Pochodzące z różnych państw żyto wymieszano, po czym każdy z uczestników zabrał porcję do siebie.

Mąka z tego zboża posłużyła właśnie do wypieku Chleba Pokoju w piekarni Jana Staniszewskiego z Olecka.
- Pana Jana zainteresowała ta idea - opowiada dyrektor Matyskiel. - Powstało około tysiąca bochenków.
W piątek znajdą się one w sklepach w Białymstoku, Olecku, Augustowie, Ełku, Suwałkach i Suchowoli.
- Chcemy by były symbolem wydarzeń, które miały miejsce 25 lat temu - mówi Michał Matyskiel. - W niedzielę mija ćwierć wieku od zburzenia muru berlińskiego, a my przecież obchodzimy w tym roku 25 lat wolności w naszym kraju.

Od 2005 r. w pasie śmierci przy murze berlińskim na Bernauer Straße jest wysiewane żyto, z którego wypiekane są hostie. Tym razem powstał chleb.

Każdy bochenek można kupić za 2,5 zł. Dochód z akcji zostanie przekazany na szczytny cel.
- Część zarobionych pieniędzy przeznaczymy na rzecz Fundacji Księdza Jerzego Popiełuszki, która wspiera naszą szkołę - zapowiada dyrektor Matyskiel. - Ufundujemy stypendia dla zdolnej młodzieży.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna