Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbaj o środowisko i swoje zdrowie

Archiwum
O tym, skąd bierze się ciepło uczyła się m.in. młodzież z SP nr 10.
O tym, skąd bierze się ciepło uczyła się m.in. młodzież z SP nr 10. Archiwum
Ogrzewanie budynków wiąże się z negatywnym oddziaływaniem na środowisko naturalne

Tak, jak każdy proces związany z użytkowaniem energii. Są jednak takie sposoby dostarczania ciepła, których wpływ na otoczenie jest mniej szkodliwy w porównaniu z innymi.

Ciepło można czerpać z różnych źródeł: prądu, gazu ziemnego, oleju albo węgla. Co wybrać, by jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu, a tym samym swojemu zdrowiu? Specjaliści nie mają wątpliwości: ciepło systemowe, czyli takie, które jest wytwarzane w miejskich ciepłowniach.

Ogrzewanie elektryczne nie powoduje powstawania substancji szkodliwych w otoczeniu ogrzewanego budynku. Można więc wnioskować, że to najbardziej przyjazny środowisku sposób ogrzewania. Nic bardziej mylnego. Wytworzenie energii elektrycznej wiąże się bowiem z emisją substancji szkodliwych w elektrowniach i elektrociepłowniach. W naszym kraju dominująca część energii elektrycznej produkowana jest w obiektach opalanych węglem. Sprawność z jaką energia z węgla zamieniana jest na energię elektryczna wynosi ok. 35%. Oznacza to, że jeżeli przyjąć energię spalanego węgla za 100%, to do użytkownika w postaci energii elektrycznej dociera ok. 35% tej energii, która następnie w całości zamieniana jest na ciepło. Wprawdzie elektrownie wyposażone są w systemy oczyszczalnia spalin, dzięki którym emisja tlenku azotu, siarki czy pyłów jest niska, ale emisja dwutlenku węgla, która zależy przede wszystkim od ilości spalanego węgla, w przypadku ogrzewania elektrycznego jest wysoka - ze względu na wspomnianą niską sprawność.

Podobna sytuacja występuje w przypadku pomp ciepła, które napędzane są przecież energią elektryczną. W tym przypadku obciążenie środowiska jest nieco mniejsze, niż w przypadku ogrzewania grzałkami elektrycznymi, ale też występuje. Za jeden z najbardziej przyjaznych środowisku sposobów ogrzewania uważa się gaz ziemny. Energia chemiczna zawarta w tym paliwie jest bowiem bardzo dobrze wykorzystywana. Problem w tym, że wydobywanie gazu wiąże się ze znacznym oddziaływaniem na środowisko, występującym w miejscu jego pozyskania. Proces wydobywania surowca nie jest doskonały i z tego powodu do środowiska emitowany jest gaz. Zawarty w nim metan jest związkiem chemicznym, który charakteryzuje się silnymi właściwościami cieplarnianymi. Ma więc olbrzymi wpływ na globalne zmiany klimatu.

Pod tym względem lepszy jest olej opałowy. Powoduje on oddziaływanie lokalne które może być ograniczone do niskich wartości, chociaż wyższych niż w przypadku gazu ziemnego. Mniejsze jest natomiast oddziaływanie globalne związane z procesem wydobycia ropy naftowej i jej przeróbki na paliwa ciekłe.
Ostatnim z popularnych sposobów ogrzewania budynków jest ciepło systemowe (sieciowe). Podobnie jak energia elektryczna nie powoduje ono oddziaływania lokalnego, emisje powstają w ciepłowni. Sprawność wytwarzania w tego typu obiektach wynosi średnio 88% a także stosowane są metody oczyszczania spalin, co minimalizuje ich oddziaływanie na środowisko. A więc, tego typu ogrzewanie też oddziałowuje na środowisko.

Zarządcy budynków mieszkalnych muszą wybrać: ekologia, czy ekonomia. Niejednokrotnie jest to bardzo trudna decyzja, zwłaszcza dla osób, których sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Powinni jednak mieć świadomość, że im mniej kosztowny system ogrzewania, tym większe jego negatywne oddziaływanie lokalne, czyli w miejscu, w którym żyjemy. Najlepszą odpowiedzią na to jest ciepło systemowe, konkurencyjne cenowo, ekologiczne, a jednocześnie dostępne przez cały rok, bezobsługowe, tworzące komfortowe warunki w domu. Należy pamiętać, że ciepło systemowe, którego dostawcą jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach nie powoduje zanieczyszczenia powietrza w miejscu jego pobierania, emisje powstają jedynie w Ciepłowni, ale dzięki nowoczesnym systemom jest bardzo niskie. Trzeba wiedzieć, że zanieczyszczone powietrze może powodować różnego rodzaju schorzenia: choroby układu krążenia, bóle głowy, problemy z oddychaniem, zapalenie gardła, nowotwory płuc, czy astmę. Specjaliści nie bez powodu radzą: dbasz o zdrowie? Zadbaj również o czyste powietrze. Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia wynika bowiem, że zanieczyszczone środowisko wpływa na średnią długość życia. Cztery lata temu szacowano, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o średnio ponad 8 miesięcy, a ilość przedwczesnych zgonów w UE to prawie 400 tysięcy. Należy przypuszczać, że w Polsce (kraju o najwyższych ilościach emitowanych drobnych pyłów w UE) negatywne skutki zdrowotne będą jeszcze większe.

Trudno oczekiwać, że indywidualni użytkownicy systemów grzewczych zaczną przedkładać względy ekologiczne nad ekonomiczne i zaczną rezygnować z tańszych sposobów ogrzewania, chociaż zasada jest taka, że im tańsze ogrzewanie, tym większe jego negatywne oddziaływanie lokalne, także na nasze zdrowie.

Ciepło systemowe dostarczane z miejskiej sieci ciepłowniczej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach nie jest tańsze od indywidualnych kotłowni na węgiel czy drewno, ale jest tańsze od energii z gazu lub ogrzewania elektrycznego, a jednocześnie ekologiczne. Rozważając różne metody ogrzewania budynków warto wziąć to pod uwagę. Sprawdź wobec tego, czy Twój dom nie jest w pobliżu sieci ciepłowniczej i czy nie możesz podłączyć się do ciepła systemowego?

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna