Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigierski Park Narodowy. Mieszkańcy nie chcą stref buforowych

Helena Wysocka [email protected]
Mieszkańcy wsi znajdujących się na terenie WPN nie zgadzają się na proponowane ograniczenia
Mieszkańcy wsi znajdujących się na terenie WPN nie zgadzają się na proponowane ograniczenia H.Wysocka
Strefy buforowe, na obszarze których nie można prowadzić inwestycji mają powstać na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Właściciele gruntów są temu przeciwni.

- To ogranicza sposób zagospodarowania naszych nieruchomości - mówi Michał Mackiewicz ze Stowarzyszenia Mieszkańców Nadwigierskich Wsi. - Będziemy odwoływać się, gdzie tylko się da.

Grupa naukowców przygotowuje plan ochrony WPN. Autorzy dokumentu proponują, by na obszarach cennych przyrodniczo wprowadzić zakaz budowy. Miałby on obowiązywać w rejonie wsi Rosochaty Róg, Maćkowa Ruda i Krusznik. Poza tym, inwestycji nie można byłoby prowadzić w odległości 100 metrów od wód (jeziora oraz rzek) i 50 metrów od lasu, którego powierzchnia przekracza 5 ha.

Plan ochrony przewiduje również, że na pozostałym terenie budynków nie można lokalizować na wzniesieniach oraz w odległości bliższej niż 150 metrów od siebie. Takie restrykcje mają zapobiec zniszczeniu chronionych roślin, czy wód.

Projekt planu jest już gotowy. Mieszkańcy oprotestowali propozycje, ale - jak mówi Mackiewicz - nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Zamierzają więc ponownie wyrazić swoje niezadowolenie podczas zaplanowanych na 21 listopada, ostatnich już społecznych konsultacji.

- Na pewno nie zgodzimy się na tego typu obostrzenia - zapowiadają ludzie. - Obniżają one wartość naszych nieruchomości i ograniczają sposób ich użytkowania.

Jacek Łoziński, dyrektor WPN tłumaczył nam, że zapisy w planie ochrony o niczym nie przesądzają. Decydujące jest to, co znajduje się w innym dokumencie - planie zagospodarowania. - Rzecz w tym, że sporządzany przez naukowców dokument ma być uwzględniany przez gminy - przypomina Mackiewicz.
Piątkowe spotkanie odbędzie się w hotelu Holidey w Starym Folwarku. Początek o godz. 10.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna