Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Dawców Szpiku. UwB i Politechnika Białostocka zapraszają do rejestracji

Urszula Ludwiczak [email protected]
Akcja odbywać się będzie na wydziałach UwB i PB w dniach 25-26 listopada.
Akcja odbywać się będzie na wydziałach UwB i PB w dniach 25-26 listopada. Archiwum
Dwa wymazy i do bazy - to hasło najbliższej odsłony ogólnopolskiej kampanii zachęcającej do rejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Akcja odbywać się będzie w środę i czwartek na białostockich uczelniach.

W najbliższa środę i czwartek, 26 i 27 listopada, w 58 miastach Polski, na 128 uczelniach, studenci połączą siły. Jako ambasadorzy Fundacji DKMS Polska, po raz czwarty, woluntarystycznie rejestrować będą nowych potencjalnych dawców szpiku.

Akcja odbywać się będzie m.in. na czterech białostockich uczelniach: Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie w Białymstoku, Politechnice Białostockiej i Wyższej Szkole Medycznej.

Zarejestrować może się każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Projekt studencki jest skierowany zarówno do studentów, jak i do osób spoza uczelni. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

- Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka - informuje Mateusz Łachacz, koordynator projektu. - Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Rejestrując się należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia. Dlatego studenccy ambasadorzy DKMS Polska będą namawiać tylko do świadomej rejestracji.
Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5000 osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Do przeszczepienia może dojść, gdy znajdzie się zgodny genetycznie dawca.

Nie jest łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego.

- Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego dawcy szpiku wynosi od 1 do 25 000 aż do 1 do kilku milionów - dodaje Tigran Torosian, kierowniczka Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS Polska. - Dlatego znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne i często jest to wyścig z czasem, który chcemy jak najszybciej wygrać. Tego rodzaju projekty to ogromna szansa dla chorych zakwalifikowanych do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, dla których nie znaleziono zgodnego dawcy szpiku.

Gdzie się zgłaszać:
- 26-27.11, godz. 11-18: Politechnika Białostocka, Wydział Mechaniczny, parter, ul. Sosnowskiego 11 Białystok; Wydział Zarządzania parter, ul. ojca Tarasiuka 2, Kleosin; Uniwersytet w Białymstoku Wydział Pedagogiki i Psychologii, ul. Świerkowa 20,

- 26-27.11, godz. 9-17: Uniwersytet Medyczny, Collegium Uniwersum, ul. Mickiewicza 2c; Wyższa Szkoła Medyczna, hol główny, ul. Krakowska 9,

- 26.11, godz. 11-18: Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Prawa ul. Mickiewicza 1, Białystok.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna