Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język rodem z Białegostoku jest dobrem polskiej kultury

AB
sxc.hu
Esperanto, stworzone w XIX w. przez białostoczanina Ludwika Zamenhofa, znalazło się na Polskiej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Decyzję w tej sprawie podjął pod koniec ubiegłego tygodnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Esperanto będzie siódmą pozycją na krajowej liście.

- Bardzo się cieszymy, że dołączyliśmy do tej listy, to dla nas ogromna nobilitacja i prestiż - mówi Elżbieta Karczewska, działaczka ruchu esperanto, pracująca w bibliotece Esperanto Libraro w Białymstoku. - Zawsze podkreślaliśmy, że esperanto jest czymś, co warto przechować dla potomnych. Wiąże ludzi w pokojowy sposób i pokazuje, że można ze sobą w zgodzie współżyć.

Inicjatorami wpisania esperanto na listę byli senator prof. dr hab. Edmund Wittbrodt oraz członek zarządu Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto Kazimierz Krzyżak. Ich starania wspierali polscy i zagraniczni esperantyści.

Esperanto to język, który został stworzony przez urodzonego w Białymstoku Ludwika Zamenhofa. W 1887 r. przedstawił on - pod pseudonimem "Dr Esperanto" - jego podstawy w książce "Język międzynarodowy". Obecnie posługuje się nim na świecie - według różnych źródeł - od 100 tys. do 2 mln osób. W 2009 r., z okazji 150. rocznicy urodzin Zamenhofa, w Białymstoku odbył się Światowy Kongres Esperanto.
Esperantyści liczą, że decyzja ministra umożliwi podjęcie działań mających na celu wpisanie języka esperanto na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna