Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa wymazy i do bazy - trwa akcja pozyskiwania dawców

Urszula Ludwiczak [email protected]
Rejestracja zajmuje chwilę, a można komuś uratować życie - mówi Karolina Cylwik (z lewej).
Rejestracja zajmuje chwilę, a można komuś uratować życie - mówi Karolina Cylwik (z lewej). A. Chomicz
Jeszcze dzisiaj każdy chętny może zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Wystarczy przyjść na którąś z uczelni biorących udział w ogólnopolskiej akcji "Dwa wymazy i do bazy".

- W ciągu kilku godzin naszej akcji, zarejestrowało się ok. 40 osób, to całkiem nieźle - mówiła nam wczoraj ok. godz. 14 Klaudia Markowska, ambasadorka Fundacji DKMS Polska, która organizuje akcję, na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. - Na kolejnych chętnych czekamy w czwartek.

Z okazji do zapisania się do banku dawców korzystali tu wczoraj przede wszystkim studenci Uniwersytetu Medycznego. - Akurat szłam z wykładu i zobaczyłam, że jest ta akcja, nie wahałam się ani chwili - mówiła nam Karolina Cylwik. - Mam nadzieję, że komuś pomogę.

Każdy chętny do zostania dawcą musiał najpierw wypełnić ankietę, dotycząca stanu zdrowia i przyjmowanych leków. Są bowiem choroby czy leki, które wykluczają możliwość oddawania szpiku.

- Na szczęście dzisiaj nie mieliśmy z tego powodu żadnej dyskwalifikacji - mówiła nam Klaudia Markowska. - Po wstępnym zakwalifikowaniu, potencjalny dawca musi wykonać osobiście dwa wymazy z jamy ustnej.
W tym celu przez 60 sekund trzeba pocierać każdym z dwóch patyczków wewnętrzną część jamy ustnej, potem odczekać aż wyschną (ok. 2 minuty) i zapakować je do koperty. Takie pakiety będą przesłane do Fundacji DKMS Polska. Materiał genetyczny będzie potem w bazie dawców. Jeśli okaże się, że jest zgodność antygenowa potencjalnego dawcy z osobą, potrzebująca przeszczepu szpiku, wdrażane są dalsze procedury.

Rok temu do tej akcji zgłosiło się 300 osób, mamy nadzieję, że teraz będzie tyle samo

Klaudia Markowska
ambasadorka akcji

- Po naszej ubiegłorocznej akcji na UMB, już dwie osoby zostały takimi rzeczywistymi dawcami - mówi Klaudia Markowska. - Mamy nadzieję, że takich genetycznych bliźniaków będzie jak najwięcej.

Aby tak się stało, banki potencjalnych dawców musza być jak najbardziej liczne. Statystyki mówią o prawdopodobieństwie znalezienia genetycznego bliźniaka (w najlepszym wypadku) jak 1:20000.
Zarejestrować się może każda osoba, ogólnie zdrowa, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która waży minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Przy rejestracji należy tez podać numer telefonu kontaktowego do osoby spokrewnionej z potencjalnym dawcą. Rejestrując się należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie.

Akcja odbywa się jeszcze dzisiaj w godz. 11-18 na Politechnice Białostockiej (Wydział Mechaniczny i Wydział Zarządzania), Uniwersytecie w Białymstoku (Wydział Pedagogiki i Psychologii) oraz w godz. 9-17 na Uniwersytecie Medycznym oraz w Wyższej Szkole Medycznej.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna