Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja DKMS: Wspólnie przeciw białaczce. Zapisz się - to nie boli!

Dominika Rucińska [email protected]
- Pobranie wymazów z policzka jest bezbolesne - tłumaczą sudentki pielęgniarstwa Milena Surgiewicz i Ariana Sharif.
- Pobranie wymazów z policzka jest bezbolesne - tłumaczą sudentki pielęgniarstwa Milena Surgiewicz i Ariana Sharif. D. Rucińska
Fundacja DKMS "Wspólnie przeciw białaczce" rejestruje potencjalnych dawców szpiku.

- Znalezienie "bliźniaka genetycznego" graniczy z cudem. Jest jak wygrana w lotka - wyjaśnia Milena Surgiewicz, ambasadorka fundacji Dawcy Komórek Macierzystych i Szpiku Kostnego. - Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób trafiło do naszej bazy dawców. Znalezienie takiej osoby i przeszczep szpiku kostnego może uratować komuś życie.

Dawca i biorca mogą w każdej chwili dostać telefon z informacją, że udało się znaleźć kogoś o podobnym kodzie genetycznym.

- Właśnie tutaj z pomocą przychodzi fundacja DKMS "Wspólnie przeciw białaczce" - opowiada Ariana Sharif, studentka pielęgniarstwa PWSIiP. - Organizacja pokrywa koszty związane z transportem, noclegiem i rekompensuje dni wolne od pracy.

Już po raz drugi łomżyńska uczelnia i fundacja DKMS organizują akcję rejestrowania potencjalnych dawców szpiku. W poprzedniej edycji do bazy dawców zapisało się ponad 200 osób. Poza rejestracją nowej grupy chętnych, studentkom pielęgniarstwa udało się obalić wiele stereotypów związanych z przekazywaniem szpiku kostnego.

Wśród laików pokutuje przekonanie, że jego oddawanie jest bardzo bolesne. Nic bardziej mylnego. Przy schorzeniach układu krwiotwórczego, w tym przy białaczce leczenie polega na podaniu preparatu zawierającego komórki macierzyste. W 80 proc. przypadków takie komórki pobierane są z krwi obwodowej dawcy, a zabieg zazwyczaj wiąże się z jednorazową wizytą w klinice. Z jednego ramienia pobierana jest krew, która przepływa przez specjalną maszynę. W ten sposób oddzielane są komórki macierzyste, a krew wprowadzana jest przez drugie ramię z powrotem do obiegu.

Po takim zabiegu wystarczają ok. 2 godziny drzemki, by odpocząć i móc odzyskać siły. Każdy dawca jest systematycznie badany. Poza tym fundacja DKMS zapewnia każdemu z nich ubezpieczenie na kwotę 150 tys. eur. Zacznijmy jednak od początku.

Wszystko rozpoczyna się od rejestracji w bazie. Z dawcą przeprowadzany jest wywiad medyczny. Jeśli pacjent spełnia odpowiednie wymagania, pobierany jest wymaz z wewnętrznej części policzka. Cała procedura trwa ok. 5 min.

By móc zarejestrować się w bazie dawców i wziąć udział w akcji "Dwa wymazy i do bazy", wystarczy odwiedzić (z dowodem osobistym) w niedzielę, 30 listopada, w godz. 11 - 17 łomżyńską Galerię Veneda.
Zgłaszając się do programu, pamiętajmy, że nasze komórki macierzyste mogą uratować komuś życie!

Czytaj e-wydanie »

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna