Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirusy atakują coraz częściej. Jest czas na to, by zaszczepić się od grypy

Urszula Ludwiczak [email protected]
Pacjenci często mylą grypę z przeziębieniem. Specjaliści są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona.
Pacjenci często mylą grypę z przeziębieniem. Specjaliści są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. sxc.hu
Sezon na przeziębienia i grypę w pełni. Tylko w trzecim tygodniu listopada lekarze rozpoznali chorobę lub jej podejrzenie u 1819 osób, w tym u około 500 dzieci do lat 4. 22 osoby trafiły do szpitala z powodu powikłań pogrypowych, głównie ze strony układu oddechowego.

W sumie od początku września zachorowało już niemal 13 tys. mieszkańców województwa podlaskiego, w tym blisko 4 tys. dzieci do 4. roku życia. Najwięcej zachorowań jest w powiecie białostockim. Np. między 16 a 22 listopada odnotowano tam 909 przypadków podejrzenia grypy. Drugi w kolejności był powiat łomżyński z 251 podejrzeniami zachorowania, a trzeci - bielski (194 przypadki). Najmniej podejrzeń grypy zgłaszanych jest w powiatach kolneńskim hajnowskim i monieckim.

Grypa jest groźną chorobą wirusową, objawiającą się złym samopoczuciem, bólem mięśni, stawów i głowy oraz wysoką gorączką (powyżej 39 st. C). W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar, a typowym objawem jest suchy, męczący kaszel. Należy pamiętać, że tę chorobę można też przebyć bezobjawowo lub z niewielkimi objawami.

12 871 przypadków podejrzenia lub rozpoznania grypy zgłoszono od 1 września do 23 listopada do podlaskiego sanepidu

Pacjenci często mylą grypę z przeziębieniem. Specjaliści są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Powikłania pogrypowe stanowią bowiem poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Chociaż przypadki podejrzenia grypy są już odnotowywane w całym kraju to - według lekarzy - na razie dominują u pacjentów typowe jesienne przeziębienia i infekcje grypopodobne.

- Takiej prawdziwej grypy jeszcze nie ma - mówi Małgorzata Wiercińska, lekarz rodzinny z Białegostoku. - Ale z doświadczenia wiem, że szczyt zachorowań przypada w naszym regionie na marzec. Dlatego jest jeszcze czas, aby się zaszczepić. To najskuteczniejsza ochrona od grypy. Niestety, szczepi się coraz mniej osób. Kiedyś decydowało się na ten krok 8-10 proc. pacjentów, teraz - może 3 proc.

Tymczasem koszt jednorazowego zastrzyku (około 30-35 zł) to i tak mniej niż wydajemy na leki, gdy zachorujemy. Według specjalistów, szczepić się można jeszcze nawet w grudniu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna