Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki mężczyzna jest atrakcyjny dla kobiet? Taki, który ma cechy... kobiece

Marcin Florkowski
Rysunek
Rysunek Grzegorz Radziewicz
Gdy twarz mężczyzny ujawniała obecność hormonów żeńskich (które sprawiają, że twarz mężczyzny staje się bardziej łagodna), to takie rysy dodawały atrakcyjności.

Atrakcyjność to pojęcie, które ma inne znaczenie w odniesieniu do kobiet, a inne w odniesieniu do mężczyzn. Atrakcyjna kobieta to przede wszystkim kobieta piękna. Atrakcyjny mężczyzna to coś więcej niż tylko mężczyzna przystojny.

Gdybyśmy mieli opisać wygląd przystojnego mężczyzny, nie byłoby to specjalnie trudne. Robi się bowiem od dawna badania na ten temat w różnych częściach świata. Mężczyzna przystojny jest przede wszystkim wysoki. Liczy się też sylwetka, ale nie chodzi tu o to, aby mężczyzna był bardzo umięśniony (niektórym kobietom podobają się bardzo umięśnieni mężczyźni, a innym szczupli). W sylwetce ważne jest jednak, aby biodra były węższe od ramion, a brzuch był płaski (tak zwany mięsień piwny odbiera mężczyznom bardzo na atrakcyjności). Mężczyzna powinien mieć też jędrny tyłek.

W twarzy mężczyzny liczą się wyraziste oczy i zdrowe zęby, nie ma natomiast znaczenia gęstość, długość lub kolor włosów ani grubość warg (które nadają twarzy kobiecej wyraz namiętności). Niektóre badania sugerują nawet, że zarost na twarzy mężczyzny (broda i wąsy) mogą sprawiać, że jest on spostrzegany jako osoba mniej godna zaufania. Uniwersalną cechą wyglądu, dodającą atrakcyjności zarówno mężczyznom jak i kobietom, jest symetryczna budowa ciała i twarzy oraz zdrowa, pozbawiona wyprysków, pryszczy czy plam skóra.

Nieprawdą jest natomiast, że przystojny mężczyzna musi być jakoś szczególnie umięśniony. Nie liczy się również jego wiek (choć wiek ma olbrzymie znaczenie dla atrakcyjności kobiet - wszystko co w wyglądzie kojarzy się z młodością nadaje kobiecemu ciału znamiona atrakcyjności). Niektóre badania pokazują zaś, że z wiekiem mężczyźni mogą nawet zyskiwać na przystojności. Gdyby według powyższego przepisu "skonstruować mężczyznę" (wąskie biodra, szersze ramiona, jędrny tyłek, wyraziste oczy, zdrowe zęby, płaski brzuch), to większość ludzi uznałaby go za przystojnego.

Historia urody

Dzięki badaniom wiemy także, że wzór męskiej urody prawie w ogóle nie ewoluuje. Sto czy pięćset lat temu za przystojnych uważano takich samych mężczyzn jak dzisiaj - wystarczy zerknąć na rzeźbę Dawida Michała Anioła.

To zjawisko nie występuje, jeśli chodzi o urodę kobiet. Wzór żeńskiej urody zmienia się bardzo szybko - niemal z pokolenia na pokolenie. Gdybyśmy spojrzeli na to, jakie kobiety uważano za piękne w poprzednich epokach, okaże się, że czasem były to kobiety szczupłe, a kiedy indziej miały bujne kształty, w niektórych czasach ceniono smukłe uda, kiedy indziej mocne nogi, czasem ceniono wysokie kobiety, potem niskie itp. "Typowa piękność" inaczej wyglądała np. w Chinach, inaczej w Europie, a jeszcze inaczej w Ameryce Południowej. Jeśli chodzi o mężczyzn, to wzór atrakcyjności fizycznej jest wszędzie taki sam.

Czy supermężczyzna jest ideałem?

Dlaczego takie, a nie inne cechy wyglądu mężczyzny uważane są za atrakcyjne?

Ciało i twarz człowieka ujawniają obecność hormonów płciowych. Na przykład jeśli ciało kobiety zawiera dużo hormonów żeńskich, to coraz bardziej wyraziste stają się te cechy, które nadają kobiecie atrakcyjności - wydatne piersi, długie nogi, zaokrąglone biodra i wcięcie w talii. Wszystkie te cechy podnoszą atrakcyjność wyglądu kobiety.

Podobnie jest z mężczyznami - im więcej hormonów męskich zawiera ciało mężczyzny, tym bardziej widoczne są określone cechy (kontrast między szerokością bioder a szerokością barków, wydatna szczęka, zarysowane łuki brwiowe itp.)

Naukowcy spodziewali się w związku z tym, że w świecie męskiej atrakcyjności też obowiązywać będzie zasada: "Im więcej hormonów męskich ujawnia się w budowie ciała i wyglądzie twarzy, tym bardziej atrakcyjny będzie mężczyzna". Ta hipoteza okazała się jednak błędna! Jeśli męska twarz ujawnia bardzo dużą ilość hormonów męskich (wyraźnie zarysowane łuki brwiowe, bardziej wystająca szczęka dolna, silniejszy zarost itp.), to jej atrakcyjność spada! To było dla badaczy zaskakujące: gdy twarz mężczyzny ujawniała obecność hormonów żeńskich (które sprawiają, że twarz mężczyzny staje się bardziej łagodna - np. delikatniejsza jest szczęka, bardziej zaokrąglone i mniej wydatne łuki brwiowe itp.), to takie rysy dodawały atrakcyjności!

Biologia i uroda

Wielu psychologów jest obecnie zdania, że naszymi preferencjami dotyczącymi urody rządzą geny (media jedynie żerują na tych uwarunkowanych genetycznie preferencjach). To ewolucja sprawiła, że obecność pewnych cech u partnera jest pożądana.

Mężczyźni nauczyli się zwracać uwagę przede wszystkim na te cechy kobiecego wyglądu, które świadczą o zdrowiu, dojrzałości seksualnej i zdolności urodzenia zdrowych dzieci. Kobiety zaś nauczyły się poszukiwać mężczyzn, którzy nie tylko dobrze wyglądają, ale posiadają także pewne cechy charakteru. To one bowiem mogą zapewnić kobiecie utrzymanie, opiekę i dobrobyt. Dlatego atrakcyjny mężczyzna wcale nie musi wyglądać jak model…

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna