Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po piwo i wódkę sięgają już uczniowie podstawówek

Paweł Chojnowski [email protected]
Badania na temat uzależnień ankieterzy z firmy Ekster przeprowadzali na ulicach miasta, a także w łomżyńskich szkołach
Badania na temat uzależnień ankieterzy z firmy Ekster przeprowadzali na ulicach miasta, a także w łomżyńskich szkołach P. Chojnowski
To ciągle rosnący problem społeczny.

W Łomży liczbę mieszkańców nadużywających alkoholu szacuje się na 3.200 - 4.500 osób, a uzależnionych na 1.300 - 1.900 osób - dowiadujemy się z opracowanej na zlecenie ratusza "Lokalnej diagnozy, monitoringu oraz strategii rozwiązywania problemów uzależnień i innych zagrożeń społecznych dla miasta Łomża".

Raport sporządzono na podstawie sondy ulicznej wśród 120 dorosłych mieszkańców, badań w szkołach, w klasach VI podstawówek, III gimnazjów i II szkół ponadgimnazjalnych (łącznie 289 uczniów), a także rozmów ze sprzedawcami i analizy danych miejskich instytucji.

Łomżanie w większości odpowiadali, że wiedzą, gdzie szukać pomocy, gdy ktoś z bliskich ma problemy z alkoholem (łącznie 62 proc.). Aż 78 proc. wierzy w skuteczność leczenia uzależnienia. Rośnie też świadomość zagrożenia nałogiem. 80 proc. ankietowanych wie, że alkohol w piwie jest równie groźny jak ten w wódce.

72 proc. badanych stwierdziło, że dostęp do alkoholu musi być ograniczony i kontrolowany, a aż 92 proc. oczekuje od władz lokalnych takich działań. Jedna trzecia ankietowanych uważa, że alkoholol powinien być sprzedawany osobom, które ukończyły 21 lat.

A jak często i co najchętniej piją łomżyniacy? Na pytanie: "Ile czasu minęło, od kiedy pił/a Pan/i alkohol?" najczęstszymi odpowiedziami były: "mniej więcej tydzień" (31 proc.), "miesiąc do trzech miesięcy" (19 proc.), "dwa tygodnie do miesiąca" (18 proc.) Pięć proc. deklaruje się jako abstynenci. Najpopularniejszym napojem alkoholowym jest piwo (43 proc. ankietowanych piło je ostatnim razem), wino zajęło drugie miejsce (37 proc.), a wódka - trzecie (20 proc.). Autorzy raportu podkreślają, że spożywanie napojów z niższą zawartością alkoholu to korzystna tendencja, o ile nie wynika jedynie z bezwzględnego wzrostu spożycia piwa.

Na pytanie "w jakim wieku mieliśmy pierwszy kontakt z alkoholem"? 1 proc. badanych dorosłych mieszkańców wskazał 9 lat lub mniej, 5 proc. - 10-12 lat, 20 proc. - 13-15 lat, 26 proc. - 16-17 lat, a 26 proc. - 16-17 lat (więcej niż w wieku 18-21 lat, gdy po alkohol sięgnęło 24 proc. ankietowanych). Najczęściej alkoholowa inicjacja odbywa się w towarzystwie kolegów (77 proc.).

To, że piją coraz młodsi, potwierdzają wyniki badań w szkołach. Do spożywania napoju alkoholowego w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie przyznało się 5 proc. uczniów kl. VI podstawówek, 35 proc. uczniów kl. III gimnazjów i aż 68 proc. klas II szkół średnich! Pocieszające jest jedynie to, że średnia ogólnopolska jest o wiele wyższa (58 proc. w gimnazjach i 74 proc. w szkołach ponadgimnazjalnych).

Uczniowie najczęściej sięgają po piwo (69 proc. w kl. VI podstawówek, ponad połowa uczniów gimnazjów i szkół średnich). Wódkę piło 6 proc. uczniów podstawówek, 20 proc. gimnazjów i aż 28 proc. uczniów szkół średnich.

Co niepokojące (chociaż liczby te mogą wynikać z przechwalania się), aż 20 proc. uczniów podstawówek przyznało, że alkoholu spróbowało przed ukończeniem 9 lat, a 15 proc. - przed 10-12 rokiem życia. W gimnazjach większość mających za sobą alkoholowe doświadczenia, po trunek sięgnęło w wieku 13-15 lat, w wieku poniżej 9 lat spróbowało go 5 proc. uczniów. W szkołach ponadgimnazjalnych do picia w wieku 9 lat przyznało się 8 proc. uczniów, w wieku 10-12 lat - 9 proc., 13-15 lat - 37 proc., a 16-18 lat - 33 proc. Nigdy nie próbowało alkoholu 63 proc. najmłodszych uczniów, 33 proc. gimnazjalistów i zaledwie 8 proc. uczniów szkół średnich.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna