Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania "Białystok. Tradycyjnie wielokulturowy"

Aneta Boruch [email protected]
Jesteśmy różni, a jednak tacy sami - to chce powiedzieć kampania "Białystok. Tradycyjnie Wielokulturowy"
Jesteśmy różni, a jednak tacy sami - to chce powiedzieć kampania "Białystok. Tradycyjnie Wielokulturowy" Materiały organizatora
Warsztaty kulinarne, pokazy muzyczno-taneczne, spotkanie pokazujące modę i akcesoria, charakterystyczne dla innych kultur - takimi działaniami Białystok będzie promował się jako miasto otwarte na innych.

Różnie bywa z tym traktowaniem cudzoziemców w Białymstoku - mówi Anush Antonyan, Ormianka mieszkająca od 18 lat w Białymstoku.

- Miałam przykre doświadczenia jeszcze w szkole podstawowej, teraz na szczęście już nie. Ale od innych cudzoziemców wiem, że spotykają ich nieprzyjemności.

Białystok zawsze był mieszanką różnych kultur i narodowości. Teraz mieszka tu ponad 1200 cudzoziemców. Są wśród nich Białorusini, Czeczeni, Ormianie, Rosjanie i Ukraińcy. Wciąż jednak od czasu do czasu słychać o różnego rodzaju aktach agresji w stosunku do nich. Cierpki na tym wizerunek miasta.

Aby pokazać bogactwo ich kultur, obyczajów i to, co wnoszą do życia miasta, rusza kampania pod hasłem "Białystok. Tradycyjnie wielokulturowy", organizowana przez Fundację Dialog.

Potrwa ona do czerwca przyszłego roku. W tym czasie zaplanowano wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, których celem będzie integracja mieszkańców.

Na początku zorganizowane zostaną warsztaty kulinarne. Następnie zaplanowane są warsztaty i pokazy muzyczno-taneczne. Wiosną zorganizowane zostanie spotkanie pod szyldem mody i akcesoriów, charakterystycznych dla kultur mieszkających w Białymstoku cudzoziemców. Specjalna niespodzianka będzie czekała również na najmłodszych białostoczan w Dniu Dziecka.
Oprócz uczestnictwa w zaplanowanych warsztatach i pokazach, mieszkańcy będą mogli śledzić również kampanię reklamową, obejmującą między innymi spot telewizyjny i radiowy oraz reklamy w prasie.

- Kampania koncentruje się na wyrazistym przekazie, że nieważne, skąd jesteś, jakie masz obyczaje, kolor skóry, światopogląd, jesteśmy sąsiadami, więc tworzymy Białystok razem - mówi Marcin Kruhlej z Fundacji Dialog. - Chcielibyśmy wyjść do ludzi, przypomnieć mieszkańcom Białegostoku, jak ważną i charakterystyczną dla naszego miasta cechą była od zawsze jego multikulturowość. A także przybliżyć im nieco obyczaje, wierzenia i dziedzictwo kulturowe ludzi, z którymi często mieszkają po sąsiedzku, a tak naprawdę niewiele o nich wiedzą.

Te działania wspiera miasto. - To, co nieznane, budzi lęk - mówi Renata Przygodzka, wiceprezydent Białegostoku. - Dopiero poznanie przełamuje wszelkie bariery. Dlatego poznawanie wartości innych narodowości jest bardzo istotne. Dzięki temu początkowo obcy stają się nasi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna