Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół pw. Antoniego Padewskiego: Będzie remont zabytkowych fresków

(DB)
Prace remontowe rozpoczną się od odnowienia polichromii w nawie głównej sokólskiego kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego.
Prace remontowe rozpoczną się od odnowienia polichromii w nawie głównej sokólskiego kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego. Dorota Biziuk
Na początku 2015 roku rozpoczną się prace modernizacyjne wewnątrz kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego.

Część z nich namalowano w 1912 roku. Po raz ostatni były odnawiane pod koniec lat 80. XX wieku.

- Chcemy przywrócić pierwotny wygląd kościelnej polichromii. Po zakończeniu prac remontowych, wnętrze świątyni będzie dużo jaśniejsze niż obecnie - zapewnił ks. Stanisław Gniedziejko, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Ekipy remontowe rozpoczną prace już w styczniu.

- To bardzo dobry czas na tego rodzaju prace. Zimą przyjeżdża do nas zdecydowanie mniej pielgrzymów niż w innych porach roku. Bierzemy też pod uwagę fakt, że kościół jest ogrzewany, dzięki czemu panująca wewnątrz temperatura pomoże wysuszyć ściany z odnowioną polichromią - powiedział proboszcz.
Przed planowanym remontem elewację obejrzało wielu ekspertów. Wszyscy zgodzili się, że kolor prowadzący polichromii ma być inny niż obecnie. Taka zmiana pozwoli rozjaśnić wnętrze świątyni. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Poprowadzi je firma z Poznania. Odnawianie polichromii rozpocznie się od prac w nawie głównej.

- Wiadomo, że remont pochłonie dziesiątki tysięcy złotych. Będę zabiegał o pomoc w sfinansowaniu tych prac wszędzie, gdzie to tylko jest możliwe - poinformował ks. proboszcz Stanisław Gniedziejko.
Część polichromii powstała w 1912 roku, kiedy proboszczem miejscowej parafii był ks. Antoni Songajło. Wewnętrzne ściany kościoła oraz sufit zostały wówczas pokryte prostymi malowidłami. Sufit nawy głównej przyozdobiono wizerunkami 12 apostołów, jakie zachowały się do dzisiaj.

W 1954 roku, kiedy funkcję proboszcza parafii sprawował ks. Józef Marcinkiewicz, wnętrze świątyni przyozdobiono nową polichromią. Zanim przystąpiono do prac malarskich, ułożono podtynkową instalację elektryczną i nagłośnienie. Autorem nowych fresków był profesor Antoni Pawlewski z Krakowa. Przy wykonaniu malowideł pracował Antoni Długozima, który po zakończeniu prac został zakrystianinem.

W latach 1988-1990, kiedy proboszczem parafii był ks. Tadeusz Kalinowski, malowidła wewnątrz świątyni przeszły gruntowną renowację. Zastosowana wówczas kolorystyka różniła się jednak od oryginalnej wersji.

- Teraz wrócimy do oryginału - podkreślił ks. proboszcz Stanisław Gniedziejko.

Kościoł pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce to miejsce, gdzie w 2008 roku doszło do cudu eucharystycznego. Od tamtej pory świątynię odwiedzają liczne pielgrzymki.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna