Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fatalny stan powietrza w Bielsku Podlaskim

luk
Urząd Miejski w Bielsku Podlaskim
Wyniki pomiarów zanieczyszczenia powietrza w ośmiu różnych miastach w Polsce nie są optymistyczne.

"Tropiciele Cząstek Stałych" odwiedzili Bielsk Podlaski, Ożarów Mazowiecki, Pruszcz Gdański, Puławy, Sieradz, Mysłowice, Oławę oraz Zakopane. Okazało się, że najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają mieszkańcy Zakopanego i Bielska Podlaskiego. Tu dopuszczalne normy przekroczone są wielokrotnie.

Pył zawieszony to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach. Jest niebezpieczny dla środowiska naturalnego oraz naszego zdrowia. Cząstki stałe wraz z wdychanym powietrzem przenikają do organizmu człowieka, zwiększając ryzyko alergii, chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego.

Dopuszczalne stężenie średniodobowe pyłu PM10 wynosi 50 ug/mszesc., a średnioroczne - 40 ug. W przypadku mniejszych cząstek PM2,5 norma dla stężenia średniorocznego wynosi 25 ug/mszesc. Kilkugodzinne pomiary grudniowe pokazały, że w Bielsku Podlaskim to stężenie w przypadku PM 10 wynosi 813 ug/mszesc., zaś PM 2,5 392 ug/mszesc.

Największą emisję szkodliwych pyłów powoduje spalanie węgla oraz drewna w starych i często źle wyregulowanych kotłach lub piecach domowych. - Produkcja energii cieplnej na własne potrzeby w indywidualnych gospodarstwach domowych jest w Polsce ogromną bolączką - podkreśla dr Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej. - Wiele budynków nie jest podłączonych do sieci ciepłowniczej i w związku z tym spalamy w domu węgiel, drewno a niekiedy również różnego rodzaju odpady (co jest przy okazji łamaniem prawa). W konsekwencji w wielu polskich miastach dopuszczalne stężenia dla pyłów są znacznie przekroczone, zwłaszcza zimą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna