Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli sami o siebie nie zadbamy, nikt tego za nas nie zrobi

Tomasz Kubaszewski [email protected]
Rośnie liczba otyłych dzieci, mających problemy ze wzrokiem oraz kręgosłupem. To efekt niezdrowego stylu życia.
Rośnie liczba otyłych dzieci, mających problemy ze wzrokiem oraz kręgosłupem. To efekt niezdrowego stylu życia. Archiwum
Coraz więcej jest zachorowań na nowotwory czy serce. Mamy też problemy z psychiką.

Stan zdrowia mieszkańców Suwałk pogarsza się z roku na rok. To w dużej mierze efekt starzejącego się społeczeństwa, ale też cywilizacyjnych wyzwań. Np. suwalczanie coraz częściej mają problemy psychiczne. Świadczy o tym choćby rosnąca liczba prób samobójczych. Część z nich podejmowana jest ze względów ekonomicznych. Dotyczy to szczególnie mężczyzn, którzy nie potrafią zapewnić swoim rodzinom bytu na odpowiednim poziomie, a jednocześnie nie próbują wcześniej poszukać pomocy u specjalisty.

Leczy się coraz więcej

Dane o stanie zdrowia mieszkańców zawiera coroczny raport przygotowany przez suwalskie władze. Ostatni odnosi się do 2013 r.

W tym czasie leczyło się ponad 27,4 tys. mieszkańców miasta. To o kilkuset więcej niż rok wcześniej.
Najliczniejszą grupę stanowią pacjenci z chorobami układu krążenia. To ponad 16 tys. ludzi. Aż u 12 tys. stwierdzono chorobę nadciśnieniową, a u 2,1 tys. - niedokrwienną chorobę serca. W tym ostatnim przypadku nastąpił wzrost o ponad 100 osób.

Jak w każdej populacji, tak i w suwalskiej coraz większym problem są nowotwory. W mieście w 2013 r. chorowało na nie prawie tysiąc osób. Lekarze odnotowali ponad 100 nowych przypadków.

Stosunkowo często u su-walczan diagnozują także cukrzycę (2,5 tys. ludzi), choroby tarczycy (2,4 tys.) czy układu trawiennego (4,3 tys.).

W 2013 r. odnotowano też ponad 10 tys. przypadków chorób układu mięśniowo-kostnego i tkanki łącznej. W znacznej części były to doznane urazy. W tym samym okresie mieszkańcy miasta przeszli też 43 zawały serca. To nieco mniej, niż rok wcześniej.

Plaga alergii

Wiele mówią także statystyki odnoszące się do stanu zdrowia najmłodszych mieszkańców w wieku do 18 lat. Także wśród nich zdarzają się nowotwory. Stwierdzono je u 21 osób. Stosunkowo często pojawiają się też choroby tarczycy (114 przypadków), cukrzyca (37), czy upośledzenie umysłowe (48).

Prawdziwą plagą są jednak schorzenia cywilizacyjne. Na alergie różnego typu cierpi aż 810 młodych suwalczan. Zniekształcenie kręgosłupa stwierdzono w 669 przypadkach. Problemy ze wzrokiem - w 542, a otyłość - 120. Rok wcześniej ta ostatnia liczba wynosiła 101.

Lekarze nie mają wątpliwości, że stan zdrowia najmłodszych mieszkańców wynika z ich trybu życia. Brak ruchu, przesiadywanie przed komputerem, niezdrowe odżywianie.

Badać się jak najczęściej

Wszystko to można odnieść też do osób dorosłych.

- Jak najwięcej sportu, jak najmniej komputera, papierosów czy alkoholu - radzą lekarze. - Jeśli sami nie zadbamy o swoje zdrowie, nikt za nas tego nie zrobi.

Do tych rad dodają także tę, by nie bać się lekarza i jak najczęściej przeprowadzać profilaktyczne badania. Bo niemal każdą chorobę wcześnie wykrytą można wyleczyć. Dotyczy to także nowotworów.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna