Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie 2015. Aby odpoczynek był tylko czasem radości

(AB)
Podlaski kurator oświaty zwrócił się z apelem do organizatorów wypoczynku, nauczycieli, rodziców czy opiekunów o rozwagę oraz odpowiedzialność w organizowaniu czasu najmłodszych.
Podlaski kurator oświaty zwrócił się z apelem do organizatorów wypoczynku, nauczycieli, rodziców czy opiekunów o rozwagę oraz odpowiedzialność w organizowaniu czasu najmłodszych. sxc.hu
Nauczmy dzieci i młodzież zasad bezpieczeństwa, aby po feriach wypoczęte wróciły do szkoły.

26 stycznia w województwie podlaskim oraz warmińsko-mazurskim rozpoczynają się ferie zimowe. W tym czasie młodzież i dzieci korzystają z różnych form zorganizowanego wypoczynku, ale znaczna ich część zostaje w domach. Trzeba zadbać, aby w obu przypadkach był to czas bezpieczny. Podlaski kurator oświaty zwrócił się z apelem do organizatorów wypoczynku, nauczycieli, wychowawców, rodziców i opiekunów o rozwagę oraz odpowiedzialność w organizowaniu czasu najmłodszych.

- Dyrektorów szkół proszę o umożliwienie dzieciom i młodzieży korzystania w trakcie ferii z obiektów szkolnych, zadbanie, by nauczyciele w "otwartych szkołach" przygotowali swoim uczniom atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu - zaznacza kurator Jerzy Kiszkiel.

Zasady bezpiecznego wypoczynku opracowała również policja. W specjalnym poradniku mundurowi radzą, żeby wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora. Wytłumaczyć trzeba też dzieciom, że do zabaw na śniegu i zjazdów na sankach wybierać należy miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic czy skrzyżowań. Tłumaczyć, by nie ślizgały się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia to ryzyko złamań kończyn. W żadnym wypadku nie można rzucać w jadące pojazdy śnieżkami - to może być przyczyną wypadku drogowego. A już tym bardziej nie można rzucać w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku.

Co bardzo ważne: korzystamy wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk, nie wchodzimy na zamarznięte rzeki czy zbiorniki wodne. Na kulig wybieramy się tylko pod nadzorem osób dorosłych. A podczas niego sanki trzeba łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy. Nie dołączamy sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie. Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnujemy swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe, portfel lub telefon komórkowy oddajemy do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

- Proszę również, abyście byli czujni, nie ufali napotkanym obcym. Nigdy też nie wahajcie się prosić dorosłych o pomoc - zaznacza w specjalnym liście do młodzieży rzecznik praw dziecka Marek Michalak. - Jeśli tylko coś was niepokoi, możecie zgłosić to rodzicowi czy opiekunowi.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna