Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Mleka i Pływalnia Miejska. Po feriach miasto poszuka operatora

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
Grajewo to jedyne miasto w dawnym województwie łomżyńskim, które nie  ma krytej pływalni.
Grajewo to jedyne miasto w dawnym województwie łomżyńskim, które nie ma krytej pływalni. pixabay.com
Największa miejska inwestycja zakończy się już za trzy miesiące

- Wysłaliśmy właśnie zapytanie do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku o możliwość zamiany niecki basenowej - informuje Dariusz Latarowski, burmistrz Grajewa. - Chcemy zastosować nieckę stalową spawaną, nawet projektant pozytywnie zaopiniował tę zmianę, wskazując, że jest dużo lepszej jakości. Poza tym budowa przebiega zgodnie z harmonogramem.

Popływają już wiosną

Przypomnijmy, że już ponad rok trwa budowa basenu i muzeum mleka w Grajewie. Umowa z wykonawcą została podpisana w grudniu 2013 roku. Budowa kompleksu powstającego na rogu ulic Targowej i Konstytucji 3-go Maja powinna zakończyć się w kwietniu bieżącego roku. W bliskim sąsiedztwie powstają dwa atrakcyjne obiekty. W krytym basenie prócz głównej niecki basenowej powstanie także zaplecze SPA. Tam mieszkańcy będą mieli do dyspozycji pomieszczenia do masażu, grotę solną i zespół saun.

Projekt obejmuje także budowę nowoczesnego muzeum mleka. Tu w założeniach projektu ma się znaleźć m.in. ekspozycja dotycząca historii i tradycji związanych z podlaskim przemysłem mleczarskim.

Nie tylko eksponaty

Realizacja tego przedsięwzięcia od początku budziła spore zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców, ale też miejskich radnych. Ci głośno zastanawiali się, kto będzie płacił za utrzymanie obiektu i czy miasto na takie wydatki stać.

Okazuje się, że budynek muzeum miasto chce oddać w użytkowanie operatorowi. Przetarg w jego poszukiwaniu ogłoszony zostanie już po najbliższych feriach zimowych, czyli mniej więcej w połowie lutego.

- Po wyłonieniu operatora do jego zadań będzie należało m.in. zaprojektowanie i wyposażenie muzeum - tłumaczy burmistrz Latarowski.

Co miałoby się znaleźć w takim muzeum? Już z wcześniejszych rozmów z prezesem mieszczącej się w Grajewie jednej z największych mleczarni w kraju, czyli w Mlekpolu wynika, że w obiekcie byłoby miejsce nie tylko na historię. Prócz prezentacji dokonań tej branży w naszym województwie, było by miejsce na pokazanie nowoczesnych technologii wykorzystywanych w przetwórstwie mlecznym. Największymi fanami mleka są oczywiście dzieci, więc w muzeum z pewnością nie zabraknie atrakcji także dla nich.
Jak dokładnie będzie wyglądała ekspozycja wciąż nie wiadomo, bo grajewskie muzeum mleka będzie pierwszym tego typu obiektem w kraju.

- Warto podkreślić, że miasto nie będzie utrzymywało, ani dopłacało do prowadzenia muzeum - podkreśla włodarz. - Operator, którego wyłonimy w przetargu weźmie na siebie wszystkie koszty związane z utrzymaniem i prowadzeniem obiektu.

Przypomnijmy, że Grajewo na realizację inwestycji otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, planowana kwota dofinansowania wynosi ok. 10 mln zł.

Koszt całej inwestycji to 18 mln zł.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna