Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomżyński Obszar Funkcjonalny. Brakuje obwodnicy, cieszy przyroda i edukacja

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
Według respondentów najbardziej palącym problemem jest zły stan dróg oraz brak obwodnicy Łomży, która będzie rozładowywała komunikację w stolicy Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Według respondentów najbardziej palącym problemem jest zły stan dróg oraz brak obwodnicy Łomży, która będzie rozładowywała komunikację w stolicy Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego. P. Chojnowski
Znamy raport z sondażu przeprowadzonego w ramach opracowywania Strategii Zrównoważonego Rozwoju Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020.

Ankietowani odpowiadali na wiele pytań dotyczących jakości życia, dostępności do różnego rodzaju usług oraz tego, czego w ich miejscu zamieszkania brakuje im najbardziej. W badaniu wzięło udział tylko 350 osób, a wyniki raczej nie są dla nikogo zaskoczeniem.

Łomżyński Obszar Funkcjonalny obejmuje cztery samorządy: Łomżę, gm. Łomża, gm. Piątnica oraz gm. Nowogród. Porozumienie o współpracy samorządy zawarły we wrześniu 2013 r. W grudniu ub. r. przeprowadzono badanie sondażowe dotyczące jakości życia i potrzeb mieszkańców ŁOF. Wyniki opracowało Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner.

Ankietowani najlepiej ocenili jakość środowiska naturalnego, bo aż 92 proc. respondentów oceniła ten element bardzo dobrze i dobrze. Z raportu wynika, że mieszkańcy bardzo dobrze i dobrze ocenili jakość kształcenia w szkołach podstawowych i gimnazjalnych (79 proc.) oraz ponadgimnazjalnych (73 proc.).

Mieszkańcy Łomży i okolicznych gmin zdecydowanie najsłabiej ocenili możliwość znalezienia zatrudnienia. Aż 83 proc. respondentów ocenia ten czynnik negatywnie. Analizujący wyniki badań stwierdzili, że można uznać, iż przyczyny tego stanu rzeczy wynikają z małej liczby oferowanych miejsc pracy oraz niskich zarobków. W tym kontekście, za największe wyzwanie dla samorządów ŁOF jest wsparcie aktywizacji osób bezrobotnych na rynku pracy, przyciąganie nowych inwestorów oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych.

Co ciekawe mieszkańcy najlepiej wypowiadają się o jakości obsługi klienta w różnych instytucjach administracji (28 proc. pozytywnych wskazań). Niestety już tylko 11 proc. respondentów pozytywnie ocenia współpracę samorządu i przedsiębiorców. Z raportu wynika także, że według respondentów najbardziej palącym problemem jest zły stan dróg oraz brak obwodnicy Łomży, która będzie rozładowywała komunikację w stolicy ŁOF. Budowa poboczy, chodników i lokalnych dróg, po drogi krajowe to najważniejsze rekomendacje mieszkańców.

Duża grupa ankietowanych słabo i bardzo słabo oceniła także ofertę w zakresie zagospodarowania wolnego czasu, zarówno dla młodzieży (70 proc.), jak i osób starszych (59 proc.).
Jednak owe badania pokazują, że mieszkańcy ŁOF są mocno związani z "lokalną ojczyzną". Aż 74 proc. z nich czuje się związana z gminą, w której mieszka.
Opracowujący raport twierdzą, że wynik ten można uznać za bardzo dobry, biorąc pod uwagę skłonności migracyjne Polaków oraz wskazywane przez mieszańców kłopoty na rynku pracy.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna