Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barwna historia ponad 600-letniej wsi

opr. kpb
Janina Duda, współautora książki odebrała gratulacje m.in. od Józefa Wiśniewskiego, wójta gminy Kolno
Janina Duda, współautora książki odebrała gratulacje m.in. od Józefa Wiśniewskiego, wójta gminy Kolno UG Kolno
Pisaliśmy tę książkę z myślą o ludziach urodzonych na tej ziemi, tych, którzy już nie żyją, a należy im się nasza dobra pamięć i uznanie, oraz tych, którzy współcześnie mieszkają, pracują, uczą się w Borkowie, aby wiedzieli, skąd ich ród - podkreślają Janina i Artur Duda.

Autorzy publikacji przez lata zbierali zdjęcia, dokumenty i wspomnienia mieszkańców Borkowa, docierali do materiałów źródłowych.

"Borkowo Historia i tradycje wsi książęcej" to praca pod redakcją pani Janiny Dudy i jej syna Artura, pracownika naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Choć jak podkreślają autorzy to tak naprawdę praca zbiorowa wielu osób, którym redaktorzy książki dziękują we wstępie.

- Pierwszy rozdział publikacji to zarys historii Borkowa od momentu założenia wsi w 1408 roku do współczesności - opowiadają autorzy. - W drugim rozdziale opisane są instytucje publiczne w Borkowie w tym m.in. kościół, szkoła podstawowa, biblioteka czy OSP.

Jeden z rozdziałów poświęcono tradycjom i obyczajom kultywowanym przez społeczność wsi. Autorom udało się też spisać historie pochodzących z Borkowa ludzi: Janiny Podsiad - ksieni Opactwa Mniszek, ks. Stanisława Skrodz-kiego, Mariana Lutrzykows-kiego, najstarszego mieszkańca Borkowa, który był bohaterem jednego z naszych reportaży, ponieważ jest chyba najstarszym Czytelnikiem "Gazety Współczesnej". Pan Marian przyznał w rozmowie z nami, że "Współczesna" zawsze była w jego domu. Poza tym możemy poznać także życiorysy Aleksandra Brzostowskiego, wynalazcy i fotografa oraz Bronisława Banacha i Heleny Banach - przodków redaktorów książki o Borkowie. Publikację kończy historia Borkowa w fotografiach od elektryfikacji Borkowa w latach pięćdziesiątych XX po scenę ze spektaklu "Każdemu wolno kochać" na podstawie Ślubów Panieńskich Aleksandra Fredry wystawionego niedawno w Borkowie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna