Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomżyński Obszar Funkcjonalny. Wielki apetyt na inwestycje

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
Jednym z pomysłów na podniesienie atrakcyjności całego regionu ŁOF jest "udrożnienie" Narwi, by umożliwić żeglugę.
Jednym z pomysłów na podniesienie atrakcyjności całego regionu ŁOF jest "udrożnienie" Narwi, by umożliwić żeglugę. Urząd Miasta Łomża
Rzeka Narew łączy cztery samorządy, które tworzą Łomżyński Obszar Funkcjonalny i pracują nad wspólną strategią rozwoju.

Łomżyński Obszar funkcjonalny w liczbach

Łomżyński Obszar funkcjonalny w liczbach

Łomżyński Obszar funkcjonalny obejmuje łącznie około 560 km kw, zamieszkiwany jest przez 88 tys. mieszkańców, tj. 8,5 proc. mieszkańców województwa podlaskiego.

Motorem napędowym ŁOF jest Łomża. Stanowi swego rodzaju centrum tego obszaru. To tu większość mieszkańców pracuje, bądź szuka zatrudnienia, korzysta z opieki medycznej, kształci się na etapie szkół średnich i studiów, a także robi zakupy.

Przywiązani do "Małej Ojczyzny" z badań mieszkańców terenu ŁOF wynika, że są bardzo związani z miejscem, w którym żyją. Swoje przywiązanie do gminy zadeklarowało aż 74 procent wypełniających ankietę. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę migrację zarobkową i problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

Blisko 455 mln zł potrzeba, by zrealizować wszystkie projekty planowane w ramach strategii rozwoju Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego. W jego skład wchodzi Łomża oraz okoliczne gminy: Łomża, Piątnica i Nowogród. Samorządy dzięki powołaniu do życia ŁOF będą mogły wspólnie starać się o środki w ramach regionalnych oraz krajowych programów operacyjnych. Pierwsze inwestycje mogłyby być realizowane już w przyszłym roku.

Rzeka, porty i starówki

- W ubiegłym roku w Urzędzie Marszałkowskim złożone zostały propozycje 43 projektów, w tym 12 o charakterze inwestycyjnym i 31 wspierających działania inwestycyjne - informuje Łukasz Czech z Urzędu Miasta Łomża.

Jakie to projekty? Dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia od edukacji, poprzez zdrowie, turystykę, drogi, ale także szkolenia.

Z badań sondażowych przeprowadzonych wśród mieszkańców wspomnianych gmin wynika, że cenią sobie miejsce, w którym żyją, doceniają walory przyrodnicze i turystyczne tych terenów.

Dlatego wśród projektów inwestycyjnych znalazło się zagospodarowanie szlaku wodnego Narwi na odcinku Łomży i Nowogrodu, w tym również usunięcie raf kamiennych w rzece Narew na odcinku Łomża-Nowogród-Czartoria. Rafy uniemożliwiają pływanie większych jednostek.

Rewitalizacja przewiduje dokończenie drugiego i trzeciego etapu budowy łomżyńskich bulwarów. W przyszłości pasaż ma połączyć oba mosty.
Port rzeczny i pasaż chce mieć także Nowogród. Tam planowane jest także odtworzenie naturalnej wyspy rzecznej. Przystanie rzeczne miałby powstać także w Siemieniu i Piątnicy.

W ramach wspólnych działań planowane są też rewitalizacje Starego Rynku w Łomży wraz z modernizacją Hali Targowej, odtworzeniem średniowiecznego układu otoczenia rynku w Nowogrodzie, prace konserwatorskie i ratunkowe obiektów Skansenu im. Adama Chętnika w Nowogrodzie oraz zakup obiektów historycznych do Skansenu.

- Chcielibyśmy w ramach ŁOF otrzymać dotację na rewitalizację wszystkich carskich fortów - mówi Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica.

To perełka militarna, która z pewnością do Piątnicy przyciągnęłaby nie tylko pasjonatów historii. Swego czasu na piątnickich fortach odbywały się m.in. rekonstrukcje historyczne, wyścigi quadów, a nawet koncerty.

Ważnym aspektem w dbaniu o naturalne środowisko regionu jest m.in. usprawnienie systemu gospodarowania odpadami w gm. Łomża, budowa elektrowni solarnych w budynkach publicznych i prywatnych w gm. Nowogród, a także oczyszczenie całego terenu ŁOF z azbestu.
Brakuje pracy i dobrych dróg

Brak zatrudnienia to największa bolączka mieszkańców tego regionu. Jak samorząd może sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości? Uczestnicy ŁOF taką szansę widzą w terenach inwestycyjnych, które uzbrojone dzięki unijnemu wsparciu to "wabik" dla inwestorów.

W Łomży są już pierwsi przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w ramach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tereny inwestycyjne mają też okoliczne gminy, najwięcej, bo 48 ha położone jest w gm. Nowogród, gm. Łomża i Piątnica mają po 5 ha terenów przeznaczonych pod inwestycję.

Bardzo ważne jest połączenie komunikacyjne ŁOF. Samorządy będą wspólnie aplikować o środki na przebudowę dróg: m.in. na budowę ulicy Meblowej na odcinku od Wojska Polskiego do Nowogrodzkiej, przebudowę dróg Łomża - Jednaczewo - Szablak - Nowogród, Łomża - Siemeń - Rybno, Piątnica - Drozdowo, Jarnuty -Łochtynowo - Konarzyce.

Wraz z przebudowa dróg planowana jest budowa ścieżek rowerowych. A według wspomnianego już sondażu - mieszkańcy ŁOF zaraz po samochodzie to właśnie rower wybierają jako środek transportu, częściej niż komunikację miejską. Dodajmy w tym meijscu, że pod uwagę brany jest zakup mikrobusów dla MPK Łomża.

Zdrowie i edukacja

Samorządowcy dostrzegają także potrzeby najstarszych mieszkańców regionu. Pod hasłem "Perełka Zdrowia" chcą zmodernizować infrastrukturę na potrzeby świadczenia usług związanych ze zdrowiem.

W gminie Nowogród na potrzeby opieki zdrowotnej i społecznej zostanie zaadaptowany budynek po szkole w Sławcu. Docelowo ma tam powstać Dom Pomocy Społecznej. Natomiast w Jankowie - Centrum Leczenia Uzależnień.

Największą inwestycją niewątpliwie jest adaptacja i rozbudowa Szpitala Zakaźnego w Łomży na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.

- Budynek zostanie przystosowany do potrzeb instytucji zajmujących się geriatrią i opieką paliatywną, tworząc w ten sposób infrastrukturę zdrowia na potrzeby społeczności północno-wschodniej Polski - tłumaczy Łukasz Czech. - Kolejnym pomysłem jest zapewnienie pomieszczeń socjalnych (noclegowni) dla najuboższej grupy społecznej w mieście i gminie Łomża oraz organizacja płatnych staży i praktyk zawodowych w przedsiębiorstwach na terenie ŁOF.

W najbliższych miesiącach przedstawiciele samorządów tworzących ŁOF opracują listę inwestycji priorytetowych, które realizowane będą w pierwszej kolejności.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna