MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie jest otwarte

Marta Gawina [email protected]
Nagrodę dla Muzeum w Bielsku Podlaskim za ochronę ręcznika ludowego odebrała kierowniczka placówki Alina Dębowska
Nagrodę dla Muzeum w Bielsku Podlaskim za ochronę ręcznika ludowego odebrała kierowniczka placówki Alina Dębowska W. Wojtkielewicz
Władze województwa i Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych wyróżniły osoby i akcje społeczne, które łączą ludzi, podkreślają naszą wielokulturowość

Konkurs "Podlaskie Otwarte" został zorganizowany po raz pierwszy. - Chcieliśmy wypromować inicjatywy i osoby, które działają na rzecz województwa podlaskiego. Czasami działają w małych miejscowościach, myślą, że jest to bez znaczenia, a tak naprawdę przyczyniają się do rozwoju całego regionu - mówi Helena Wróblewska z OWOP, który razem z urzędem marszałkowskim zorganizowali konkurs.

W czwartek podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku poznaliśmy wyniki.
W kategorii osoba laury zdobyło czterech niezwykłych mieszkańców regionu. Jest wśród nich Kamil Kamiński, który działa w fundacji Ocalenie. Pomaga, cudzoziemcom, repatriantom, prowadzi w Łomży Punkt Konsultacyjny dla uchodźców. Kolejny wyróżniony to białostocki przedsiębiorca Wiesław Koluch, który jest twórcą pierwszej polskiej sztuki walki - Koluchstyl. Nagrodę zdobył też Piotr Piła-siewicz z Augustowa, który zajmuje się bartnictwem, zaś wyróżnienie - Doroteusz Fionik, który od prawie 20 lat prowadzi Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

Władze województwa wyróżniły też sześć wyjątkowych inicjatyw. Jest wśród nich Original Source Up to Date Festival, który powstał dzięki wspólnej pracy środowisk artystycznych. Nagrodę dostało też Stowarzyszenie Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji, które kultywuje dawne obyczaje. Kolejne wyróżnienie powędrowało do Muzeum w Bielsku Podlaskim za ochronę ręcznika ludowego z jego niepowtarzalnym zdobnictwem. - Mamy poczucie, że działamy na rzecz regionu - mówi Alina Dębowska z bielskiego muzeum.
Kolejna nagroda trafiła do stowarzyszenia Magia Podlasia, które dokumentuje wydarzenia artystyczno-kulturalne.

Doceniona została też Fundacja Okno na Wschód, która otworzyła Białostockie Centrum Wsparcia Studentów ze Wschodu oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce za projekt dla osób z niepeł-nosprawnością intelektualną. Kolejna cenna inicjatywa to Czytanie w Bramie, czyli cykl spotkań o zwyczajach mieszkańców Krynek, które rozpoczęła fundacja Targ Kreatywności.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna