Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd się wzięło twoje nazwisko? A może intryguje cię nazwa wsi?

Dorota Naumczyk
Prof. Michał Kondratiuk od pół wieku bada pochodzenie nazw miejscowości w naszym regionie
Prof. Michał Kondratiuk od pół wieku bada pochodzenie nazw miejscowości w naszym regionie Andrzej Zdanowicz
Jeżeli chcesz poznać pochodzenie swojego nazwiska albo też nazwy miejscowości, w której mieszkasz, napisz do nas albo zadzwoń. Wszystkie pytania naszych Czytelników przekażemy prof. Michałowi Kondratiukowi.

Prof. Michał Kondratiuk

Prof. Michał Kondratiuk

Prof. Michał Kondratiuk jest autorem ponad 200 publikacji poświęconych nazwom miejscowości i gwarom Białostocczyzny.

Jako wybitny językoznawca wymieniany jest w encyklopediach polskiej, białoruskiej, ukraińskiej i litewskiej.

Prof. Kondratiuk urodził się w Dubinach koło Hajnówki w 1934 r. W 1958 ukończył rusycystykę na Uniwersytecie Warszawskim, a trzy lata później filologię białoruską. W 1970 r. obronił pracę doktorską w Instytucie Słowianoznawstwa PAN w zakresie nauk humanistycznych, a w 1984 r. habilitował się w Instytucie Rusycystyki i Lingwistyki Stosowanej UW w zakresie językoznawstwa słowiańskiego i bałtyckiego. W 1992 r., po przejściu na pełny etat do Filii UW w Białymstoku, otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu w Białymstoku. W 1997 r. został profesorem belwederskim w wyniku starań Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 został profesorem zwyczajnym.

Tydzień temu zaproponowaliśmy naszym Czytelnikom, aby - jeżeli są ciekawi etymologii swojego nazwiska bądź nazwy miejscowości, w której się urodzili lub mieszkają - nadsyłali do nas pytania. I zostaliśmy dosłownie zalani listami przysłanymi drogą mailową, jak i tradycyjną pocztą. Wiele osób też do nas w tej sprawie dzwoniło. Wszystkie pytania przekazaliśmy językoznawcy prof. Michałowi Kondratiukowi, a on obiecał nam stopniowo na nie odpowiadać.

Nawrocki

Jeden z naszych Czytelników, Robert Nawrocki z Suwałk, zadzwonił do nas z zapytaniem o etymologię zarówno jego nazwiska, jak i nazwy miejscowości. A oto odpowiedź prof. Kondratiuka:

- Nazwisko Nawrocki pochodzi od wyrazu nawracać w znaczeniu zawracać, nawracać się, czyli przyjąć inną religię - wyjaśnia prof. Kondratiuk. - Oprócz nazwiska Nawrocki jest też jest też nazwisko Nawrot jako człowiek nawrócony. Nazwisko Nawrocki zostało utworzone właśnie od Nawrot za pomocą przyrostka nazwotwórczego -cki.

Najwięcej osób o nazwisku Nawrocki mieszka w Warszawie - 671, Poznaniu - 619, Łodzi - 512, Bydgoszczy - 450 i Wrocławiu - 414. W naszym regionie zaś Nawroccy mieszkają w: Białymstoku i okolicach - 70 osób, Suwałkach - 32 osoby, Łomży - 28 osób, Stawiskach - 27 osób, w gminie augustowskiej - 18 osób, w Czarnej Białostockiej - 16 osób, Sztabinie i okolicach - 14, w Grajewie - 13 oraz pojedyncze osoby w Wyszkach, Brańsku, Dubiczach Cerkiewnych i Tymiance (na podstawie nazwiska-polskie.pl).

Suwałki

- Odpowiadając na drugą część pytania Czytelnika - o nazwę miasta Suwałki, to pochodzi ona prawdopodobnie od litewskiego wyrazu "susivilkai", co oznacza "włóczęgi". W ten sposób mieli przezywać mieszkańców osady okoliczni Litwini - wyjaśnia prof. Kondratiuk. - Nazwa Suwałki jako nazwa wsi pojawia się dopiero w XVIII wieku. Wcześniej była to osada położona wśród puszcz, zamieszkana głównie przez Litwinów.
Kubrzeniecki

Tadeusz Kubrzeniecki z Łomży zwrócił się zaś - za naszym pośrednictwem do prof. Kondratiuka - z prośbą o próbę wyjaśnienia pochodzenia jego nazwiska i nazwy miejscowości.

- Nazwiska Kubrzeniecki, Kobrzeniecki, Kobrzyniecki, Kobrzyński pochodzą od nazwy miejscowej Kobrzyniec znajdującej się w gminie Rogowo na terenie województwa włocławskiego - wyjaśnia prof. Kondratiuk. - Są to nazwiska typu przymiotnikowego z przyrostkiem -ski.

W województwie podlaskim najwięcej osób o nazwisku Kubrzeniecki mieszka w Suwałkach i Łomży. Nie jest to jednak nazwisko popularne, bo w naszym regionie nosi je tylko 8 osób (na podstawie nazwiska-polskie.pl).
Łomża

A skąd wzięła się nazwa Łomża?

- Łomża zapewne oznaczała miejsce, gdzie znajdował się jakiś łom, pokruszone bloki kamienne, względnie połamane przez wiatr drzewa - wyjaśnia profesor. - Nazwa notowana jest od XV wieku, utworzona za pomocą przyrostka -ża, od rdzenia -łom. Można to porównać ze staropolskim łomić, oraz gwarowym białoruskim i ukraińskim wyrazem łomati, czyli łamać.
Purta

Czytelnik z miejscowości Lewonie zadzwonił do nas z prośbą o wyjaśnienie nazwiska Purta.

- Purta pochodzi od wyrazu purtać, czyli... puszczać gazy, pierdzieć, wypróżniać się, mieć rozwolnienie - wyjaśnia prof. Kondratiuk. - Oprócz nazwiska Purta tę samą etymologię mają też nazwiska: Purtan, Purtak, Purtyło.

W województwie podlaskim mieszka aż 312 osób o nazwisku Purta. Najwięcej w Białymstoku - 96, Knyszynie i Lewoniach - 91, Mońkach- 25 (na podstawie nazwiska-polskie.pl).

Basałaj

Natomiast od jednego z Czytelników otrzymaliśmy e-maila z zapytaniem o etymologię nazwiska Basałaj.

- Basałaj jest nazwiskiem pochodzenia wschodniosłowiańskiego i występuje głównie w Rosji centralnej - wyjaśnia prof. Michał Kondratiuk. - Wyrazy Basałaj, Basałajew, Basałyga oznaczają człowieka hałaśliwego, lekkoducha, nadętego, który jest uosobieniem lekkomyślności. Oznacza to też elegancika i modnisia.
Najwięcej osób noszących nazwisko Basałaj w województwie podlaskim mieszka w okolicach Augustowa - 14 osób, Białegostoku - 14 osób, Suwałk - 13 osób, Raczek - 10 osób oraz pojedyncze osoby w okolicach Kleosina i Ełku.
Jeżeli ktoś z naszych Czytelników chciałby zapytać prof. Michała Kondratiuka o pochodzenie swojego nazwiska lub nazwy miejscowości, w której mieszka, prosimy dzwonić (tel. 85 748 74 58). Pytania można nadsyłać też e-mailem ([email protected]) lub pocztą (Redakcja "Gazety Współczesnej", ul. św. Mikołaja 1, 15-354 Białystok, z dopiskiem na kopercie: "językoznawca"). Odpowiedzi będziemy drukowali w piątkowych Magazynach "GW".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna