Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuźnica, Bobrowniki, Połowce: Przejścia graniczne wstrzymane. Mają otworzyć nowe

Izabela Krzewska [email protected]
Umożliwienie ruchu pieszych na granicy, tam gdzie to realne, jest priorytetem dla MSW.
Umożliwienie ruchu pieszych na granicy, tam gdzie to realne, jest priorytetem dla MSW. Archiwum
Odprawy pieszych w Kuźnicy, Połowcach i Bobrownikach wciąż wstrzymane przez Białoruś. Tymczasem są wnioski o otwarcie kolejnych przejść granicznych

Trwają rozmowy ze stroną białoruską o utworzeniu kolejnych pieszych przejść granicznych - m.in. wzdłuż Kanału Augustowskiego i w Lipszczanach, o co wnioskowali wójtowie gm. Płaska, a wcześniej Lipsk.

Na Kanale Augustowskim w Rudawce istnieje przejście graniczne, ale tylko rzeczne. I do tego czynne tylko od 1 maja do 1 października. Władze, nie tylko Augustowa, od dawna walczą o rozszerzenie odpraw o ruch rowerowy i pieszy, statków pasażerskich i wycieczkowych oraz łodzi turystycznych.

- To szansa na ożywienie turystyki - podkreśla Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa, jednocześnie prezes Podlaskiego Związku Kajakowego. - Nie tylko dla nas. Zainteresowani są operatorzy białoruscy. Wszystkim, po obu stronach granicy, zależy, aby to przejście funkcjonowało jak najlepiej.

W sezonie Augustów odwiedza ponad 240 tys. osób. Kilka lat temu zamknięty został tu białoruski konsulat, więc może być problem z wizami - przyznaje Wojciech Walulik. I od razu podsuwa rozwiązanie: - W ub. roku na Białorusi odbywały się Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie. Zamiast wizy, wystarczył bilet na mecz.

Umożliwienie ruchu pieszych na granicy, tam gdzie to realne, jest priorytetem dla MSW. Zadanie to powierzono wojewodom. Szybko udało się zbudować infrastrukturę na przejściu Kuźnica - Bruzgi i już 1 stycznia 2014 r. można było je przekraczać pieszo - unikając uciążliwości związanych z długotrwałą kontrolą celną. Niestety, tylko przez 9 miesięcy. Decyzją Mińska 1 października ruch pieszy wstrzymano.

Nie tylko w Kuźnicy, ale i w Połowcach, które niezbędną infrastrukturę ma. Oficjalny powód? Brak oddzielnych korytarzy dla pieszych po stronie białoruskiej. Nieoficjalnie mówi się, że to decyzja polityczna, która ma ograniczyć wyjazdy zakupowe Białorusinów.

Perspektywy dalszego rozwoju przejść granicznych są omawiane na posiedzeniach Polsko-Białoruskiej Podkomisji ds. Przejść Granicznych i Infrastruktury. Jak informuje Joanna Pilcicka, rzeczniczka wojewody podlaskiego, po ostatnim posiedzeniu Polska zwróciła się do sąsiada o przedstawienie informacji, co już zrobiono, aby utworzyć infrastrukturę umożliwiającą przekraczanie granicy w ruchu pieszym i kiedy to może nastąpić. Białorusini poinformowali, że szukają na to pieniędzy.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna