Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie warto nastawiać się na wysokie ceny płodów rolnych. Będą niższe

Barbara Kociakowska [email protected]
sxc.hu
Analizy Zespół ekspertów powołanych przez prezesa ARR nie pozostawia co do tego złudzeń. Prognozuje, że zboże, trzoda czy drób będą tańsze niż w marcu czy kwietniu minionego roku.

Na koniec minionego roku pszenica była tańsza niż przed rokiem. Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wynikało, że przeciętna cena zakupu pszenicy konsumpcyjnej w grudniu 2014 r. ukształtowała się na poziomie 719 zł/t, o 7 proc. niższym niż w grudniu 2013 r.

Będzie taniej niż przed rokiem

Zespół ekspertów powołanych przez prezesa ARR ocenił, że w pierwszej połowie tego roku (przede wszystkim ze względu na duży popyt eksportowy) powinien mieć miejsce sezonowy wzrost cen zbóż w kraju. Jednak do końca sezonu 2014/2015 (głównie ze względu na duże krajowe zasoby zbóż) ceny ziarna będą utrzymywać się na poziomie niższym niż w analogicznych miesiącach sezonu 2013/2014. W czerwcu cena pszenicy konsumpcyjnej będzie wahać się w granicach 720-770 zł/t.

Bez dobrych wieści na rynku trzody

Dla producentów trzody chlewnej miniony rok stał pod kątem spadku cen żywca. W grudniu (zgodnie z informacją GUS) płacono za niego średnio 4,16 zł/kg, czyli o 6 proc. mniej niż w listopadzie i aż o 21 proc. taniej niż przed rokiem. W pierwszej połowie stycznia 2015 r. nastąpił dalszy spadek krajowych cen żywca wieprzowego. Na przykład w dniach 12-18. stycznia przeciętna cena płacona przez zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wyniosła 4,02 zł/kg.

Niestety, eksperci nie mają dobrych informacji dla producentów trzody chlewnej. Oceniają, że żywiec wieprzowy w Polsce w pierwszej połowie 2015 r. będzie tańszy niż w analogicznych okresach 2014 r. Dlaczego? Ceny skupu trzody chlewnej w znacznej mierze są uzależnione od unijnych cen wieprzowiny oraz kursu złotego w stosunku do euro. A przewiduje się, że w tym roku nastąpi wzrost produkcji wieprzowiny w UE, natomiast unijny eksport będzie się utrzymywał na poziomie z poprzedniego roku. Dlatego podaż mięsa wieprzowego w UE prawdopodobnie będzie większa niż w 2014 r. Poza tym w Polsce powinna się też zwiększyć krajowa produkcja. Według prognoz ekspertów w marcu cena kilograma żywca wieprzowego będzie wahać się w granicach 4,10-4,30 zł, a w czerwcu 4,20-4,50 zł.

Zła koniunktura na rynku mleka

Miniony rok nie był dobry także dla producentów mleka. W 2014 r. koniunktura na światowym rynku mleka ulegała stopniowemu pogorszeniu. Działo się tak z kilku powodów - zwiększonej produkcji mleka na świecie, ograniczonego popytu oraz nałożonego przez Rosję embarga na import produktów mleczarskich m.in. z UE i USA.

Również ceny kurcząt w minionym roku kształtowały się na niższym poziomie niż w 2013 r. (powodem była zwiększona podaż tego rodzaju mięsa na rynku). Średnio w 2014 r. cena skupu kurcząt była o 5 proc. niższa niż w 2013 r. Natomiast ceny indyków były o 1 proc. niższe niż w 2013 r. Eksperci oceniają, że w pierwszej połowie 2015 r. ceny skupu kurcząt brojlerów wzrosną w odniesieniu do notowanych w grudniu 2014 r., ale nie przekroczą poziomu z analogicznych miesięcy 2014 r. Wzrostowi cen skupu sprzyjać będzie rosnący eksport oraz konsumpcja wewnętrzna. W marcu cena skupu brojlerów będzie kształtować się na poziomie 3,50-3,70 zł/kg, a w czerwcu 3,60-3,90 zl/kg.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna