Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku uruchamia 4 nowe kierunki

Archiwum
Wydział Prawa UwB w Białymstoku
Wydział Prawa UwB w Białymstoku Archiwum
Kolejne 4 nowości w oferciedydaktycznej na studiach stacjonarnych zatwierdził na swoim posiedzeniu 25 lutego 2015 r. Senat Uniwersytetu w Białymstoku.

Wydział Filologiczny uruchamia 2 nowe specjalności na stacjonarnych studiach II stopnia. Pierwsza to filologia rosyjska - przekładoznawstwo. Jej absolwenci będą przygotowani do podjęcia pracy w biurach tłumaczeń, wydawnictwach, mediach, w podmiotach sektora turystycznego czy w polskich lub zagranicznych firmach i instytucjach prowadzących działalność międzynarodową. Zainteresowanie taką specjalnością od kilku lat zgłaszali studenci filologii rosyjskiej pierwszego stopnia.

Drugą propozycją jest filologia angielska, do tej pory oferowana wyłącznie na studiach niestacjonarnych. To studia przygotowane głównie z myślą o absolwentach studiów licencjackich o specjalnościach filologia angielska oraz język angielski stosowany z językiem hiszpańskim bądź rosyjskim, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół średnich.

Wydział Prawa zaprasza na stacjonarne studia drugiego stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe. To naturalne uzupełnienie dotychczasowej oferty wydziału: w tym roku studia zakończy pierwszy rocznik stacjonarnych studentów pierwszego stopnia na tym kierunku. Uzupełniające studia magisterskie z bezpieczeństwa narodowego mogą jednak oczywiście podjąć także absolwenci innych kierunków licencjackich, zainteresowani wiedzą z zakresu systemu bezpieczeństwa państwa. Od pierwszej rekrutacji bezpieczeństwo narodowe na UwB cieszy się rekordową popularnością.

Swoją ofertę poszerzy też od nowego roku akademickiego Wydział Ekonomiczno-Informatyczny w Wilnie. Uruchamia kierunek europeistyka na studiach pierwszego stopnia. To przede wszystkim odpowiedź na zainteresowanie takim kształceniem polskiej młodzieży z Wileńszczyzny. Działa tam ponad 60 szkół średnich, w których uczniowie uczą się w języku polskim. Każdego roku ponad 1000 absolwentów decyduje się podjąć studia. W listopadzie i grudniu 2014 r. UwB we współpracy z Centrum Pracy i Badań Socjalnych przy rządzie Litwy oraz Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" przeprowadził wśród uczniów ankietę, z której wynika, że europeistykę w języku polskim chciałoby studiować kilkadziesiąt osób.

Władze wydziału liczą, że takie wykształcenie polskiej młodzieży przyczyni się do podniesienia prestiżu polskiej mniejszości na Litwie oraz pomoże w jej integracji ze społecznością litewską. Absolwenci kierunku będą mogli wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności m.in. przy realizacji europejskich projektów na rzecz samorządów i organizacji społecznych, zwłaszcza z regionów wileńskiego, solecznickiego, trockiego, święciańskiego i miasta Wilna.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna