Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem z ptakami. Park Jana Pawła II jak kloaka

PCh
Mimo że jest regularnie sprzątany, park Jana Pawła II odstrasza zdewastowanym przez ptasie odchody wyglądem.
Mimo że jest regularnie sprzątany, park Jana Pawła II odstrasza zdewastowanym przez ptasie odchody wyglądem. P. Chojnowski
Obecny system walki z plagą ptaków można nazwać systemem pozoranctwa - grzmi radny Tadeusz Zaremba. - Na placu Jana Pawła II jest kloaka!

Radny, który chciał zgłosić ten problem, sam był odsyłany przez urzędników od drzwi do drzwi.

- Urzędnicy są bezradni, ale będę o tym mówił do upadłego - zapowiada radny.

Nie on jeden. Wcześniej interpelację w sprawie ptaków bytujących w parkach wystosowała radna Anna Maria Godlewska. Odpowiedź ratusza nie daje nadziei na poprawę sytuacji.

Jak tłumaczy wiceprezydent Andrzej Garlicki, wszelkie prowadzone działania związane z ptakami muszą być zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Ustawa o ochronie przyrody i rozporządzenie ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt szczegółowo określają zakazy i możliwe do wykonania prace. Wykluczone jest umyślne zabijanie, płoszenie, chwytanie, nieszczenie gniazd i piskląt.

Gniazda można jedynie usuwać poza okresem ochronnym, który trwa od początku marca do 16 października. To syzyfowa praca, bo ptaki szybko odbudowują. Jednak to główny sposób na walkę głównie z koloniami gawronów w Łomży. Do końca lutego w parkach, placach itp. podczas wykonywania cięć pielęgnacyjnych drzew, zrzucane są gniazda. W pierwszej kolejności zabiegi takie przeprowadzane były właśnie na skwerze Jana Pawła II.

Czy daje to efekty? Mizerne, bo wieczorem tysiące ptaków i tak siada na drzewach, a ich odchody niszczą trawy, kwiaty i krzewy.

Zmniejszenie populacji gawronów i gołębi ze względu na łatwy dostęp do pokarmu w mieście, jest bardzo trudne. Próby ograniczenia tego dostępu, m.in. przez zamykanie śmietników, pojemników, na niewiele się zdadzą, jeśli sami mieszkańcy dokarmiają ptaki. Władze zapewniają, że jeśli zostanie opracowana legalna i skuteczna metoda ograniczająca populację ptaków, to ją wykorzystają.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna