Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pakiet nie do rozliczenia. Szpitale chcą się wycofać

Urszula Ludwiczak [email protected]
Będzie możliwość przesuwania niewykorzystanych w ramach pakietu środków na leczenie innych pacjentów onkologicznych - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ.
Będzie możliwość przesuwania niewykorzystanych w ramach pakietu środków na leczenie innych pacjentów onkologicznych - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ. Archiwum
Podlascy świadczeniodawcy narzekają na tzw. szybką ścieżkę onkologiczną. NFZ zmienia zasady rozliczania.

- Rozważamy rezygnację z realizacji pakietu onkologicznego - przyznaje Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. - Są bardzo duże problemy z rozliczeniem świadczeń, wydawaniem zielonej karty, system nie działa, jak powinien.

Podobne rozważania prowadzi dyrekcja białostockiego szpitala wojewódzkiego. - Jest dużo niejasności związanych z rozliczeniami, dużo papierologii - wylicza Urszula Łapiń-ska, dyrektorka szpitala.

Obowiązujący od stycznia pakiet onkologiczny ma sprawiać, że pacjent z podejrzeniem raka będzie mógł być szybciej zdiagnozowany i leczony. Aby tak się stało, musi dostać tzw. zieloną kartę. Przy podejrzeniu nowotworu, kartę wystawiać ma lekarz rodzinny, a gdy takie rozpoznanie już jest postawione - specjalista lub szpital. W woj. podlaskim pakiet realizuje 13 szpitali i ponad 300 poradni specjalistycznych, które wydały dotąd 869 kart. Jeszcze nikt nie zrezygnował z umowy z NFZ. Tymczasem w Polsce zrobiło tak już dziewięć szpitali i ok. 80 poradni, głównie na Pomorzu, Małopolsce i Śląsku. Wszędzie powodem są kłopoty ze spełnieniem wymogów i rozliczeniem usług.

- Dotychczas udało nam się rozliczyć tylko część świadczeń w ramach pakietu, głównie z zakresu chirurgii, nie dało się tego zrobić np. przy radioterapii, która trwa 6-7 tygodni - mówi Marzena Juczewska, dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii. Ale szpital o rezygnacji na razie nie myśli, bo pakiet stanowi większość umowy, jaką ma z NFZ. - Liczymy na to, że Fundusz pozwoli nam poprzesuwać część niewykorzystanych środków z pakietu na rozliczenie pacjentów leczonych poza pakietem.

- Nie będziemy rezygnować z pakietu, bo daje on korzyści pacjentom - mówi Adam Szałanda, dyrektor szpitala w Suwałkach. - Mamy tylko nadzieję, że NFZ dopracuje zasady rozliczania. Na razie czekamy na 1,2 mln zł, które powinien nam zapłacić.

Także szpital w Hajnówce nie myśli o wycofaniu się z pakietu. - Jesteśmy przygotowani do jego realizacji, nasi pacjenci na korzystaniu z szybkiej ścieżki mogą dużo zyskać - mówi Irena Siegień ze szpitala.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna