Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Pamięci Narodowej. 386 nazwisk. Lista ofiar komunistów

(ak)
Lista dostępna jest m.in. na stronie ipn.gov.pl
Lista dostępna jest m.in. na stronie ipn.gov.pl Archiwum
Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku przygotował listę z danymi osób, które zginęły w białostockim więzieniu. Dostępna jest w internecie, urzędach gmin i parafiach. Ma pomóc w identyfikacji ekshumowanych szczątków.

Związane jest to z pracami ekshumacyjnymi prowadzonymi od dwóch lat w piwnicach i ogrodach kompleksu przy ul. Kopernika. Dotąd wydobyto tam szczątki ok. 300 osób. Próbki materiału genetycznego trafiły do specjalnej bazy danych. Taką tworzy białostocki oddział IPN z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym.

Dlatego teraz historycy apelują do rodzin ofiar totalitaryzmów o przekazywanie próbek materiału genetycznego.

- Im więcej osób go przekaże do badań porównawczych, tym większa szansa na identyfikację ofiar. Daje to nadzieję na oddanie należnej czci bohaterom i ofiarom zbrodni komunistycznych i niemieckich, ale też oddanie sprawiedliwości przez godne miejsce pochówku pod tablicą z imieniem i nazwiskiem - mówi Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektorka Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. - Liczymy na to, że mieszkańcy naszego regionu, którzy odnajdą na tych listach swoich bliskich, pomogą nam w identyfikacji.

Opublikowana lista zawiera 302 nazwiska osób, na których wykonano wyroki śmierci w białostockim więzieniu przy ul. Kopernika w latach 1944-1956 oraz 84 osób, które w tym czasie tam zmarły. Znajdziemy na niej podstawowe dane osobowe. Listy dostępne są na stornach internetowych IPN, a także w urzędach gmin i parafiach.

- Te listy to początek - mówi dr Marcin Zwolski, historyk z białostockiego IPN. - Często jest tak, że rodziny pomordowanych nie wiedzą, jak zginęli ich bliscy. Bywało, że uznawali kogoś za zaginionego, a w rzeczywistości ta osoba była potajemnie osądzona i stracona.

Co ważne, szczecińska uczelnia specjalnie do tych badań kupi nowoczesne urządzenie do analiz materiału genetycznego. Dzięki niemu będzie można określić nie kilka, a nawet 250 charakterystycznych cech.
- Będziemy w mogli określić kolor oczu, włosów, karnację ofiar, a także ich pochodzenie - mówi dr Andrzej Ossowski ze szczecińskiego uniwersytetu.

Czytaj e-wydanie »

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna