Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Fundusz Zdrowia. Seniorzy nie mają opieki. NIK: W Polsce brakuje geriatrów

Urszula Ludwiczak [email protected]
pixabay.com
Rośnie liczba osób starszych, wydłuża się też czas życia. A dostęp do geriatrów jest coraz gorszy.

Jeden oddział szpitalny na 21 miejsc i jedna poradnia geriatryczna - tak wygląda dostęp do kompleksowej opieki zdrowotnej nad osobami starszymi w woj. podlaskim. To i tak nieźle, bo np. w warmińsko-mazurskim pacjenci dostępu do geriatry w ramach NFZ nie mają wcale. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała właśnie raport, z którego wynika, że w całej Polsce brakuje geriatrów, a specjalistycznych poradni i oddziałów szpitalnych jest jak na lekarstwo.

- Główną przyczyną jest to, że procedury geriatryczne są niedofinansowane - mówi prof. Barbara Bień, podlaski konsultant ds. geriatrii i szefowa Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Osoba starsza najczęściej cierpi na wiele różnych chorób, a NFZ płaci geriatrom za leczenie tylko jednego schorzenia. Musimy wybierać do rozliczenia to najbardziej opłacalne, choć wcale nie musi być najbardziej istotne w przypadku danego pacjenta. Dopóki nie będzie innego finansowania geriatrii, lepiej nie będzie. Placówkom nie opłaca się bowiem tworzenie łóżek czy poradni geriatrycznych.

Jedyny oddział i poradnia geriatryczna w woj. podlaskim znajdują się w szpitalu MSW w Białymstoku. Do 21 łóżek jest stała, wydłużająca się z roku na rok kolejka. Np. w czerwcu 2011 roku średni czas oczekiwania wynosił tu 28 dni, a w czerwcu 2014 - już 120 dni. Wzrosła też liczba oczekujących na hospitalizację z 55 na koniec 2011 roku do 190 na koniec maja 2014. Obecnie w kolejce czeka 210 osób.

- Kolejki są coraz dłuższe, mimo skrócenia czasu pobytu na oddziale, bo nakłady na geriatrię nie rosną - przyznaje prof. Bień. - Gdy wypisujemy chorego z oddziału, przekazujemy go pod opiekę lekarzowi rodzinnemu i do poradni geriatrycznej, ale tu też są kilkumiesięczne kolejki.

- W ostatnim roku zwiększyliśmy nakłady na poradnię geriatryczną z 94 do 115 tys. zł - zaznacza Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ. - W tym roku planujemy przeznaczyć podobną kwotę na ten cel. Wydatki na oddziale geriatrycznym są adekwatne do poziomu wykonania kontraktu i wynoszą blisko 2 mln zł. Widzimy, że wzrasta zapotrzebowanie na usługi geriatryczne. W przyszłym roku czeka nas konkurs na świadczenia zdrowotne, mamy nadzieję że wówczas uda się zwiększyć dostępność do specjalistów z tej dziedziny medycyny.

Według specjalistów oraz NIK, w woj. podlaskim istnieje potrzeba stworzenia dodatkowych oddziałów geriatrii oraz poradni geriatrycznych w większych miejscowościach (Augustów, Łomża, Bielsk Podlaski, Hajnówka), które dysponują kadrą specjalistów geriatrów. Wskazane jest również zorganizowanie dodatkowej poradni geriatrycznej w Białymstoku.

Pacjentów jest coraz więcej, bo społeczeństwo się starzeje. Obecnie średnia wieku na oddziale to 81 lat

prof. Barbara Bień
podlaski konsultant ds. geriatrii

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna