Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popiół niszczy śmieciarki, więc od lipca będą go segregować

Katarzyna Patalan [email protected]
Dziś w większość gmin popiół trafia do tak zwanych śmieci zmieszanych, choć niektórzy gospodarze przyznają, że ten odpad wysypują np. na polne, nierówne drogi
Dziś w większość gmin popiół trafia do tak zwanych śmieci zmieszanych, choć niektórzy gospodarze przyznają, że ten odpad wysypują np. na polne, nierówne drogi K. Patalan
Miejscy radni przyjęli uchwałę, która zobowiązuje mieszkańców do segregowania popiołu z pieców. Dziś trafia wraz ze zmieszanymi odpadami do śmieci ogólnych. Według władz miasta popiół niszczy nie tylko nowe śmieciarki, ale także inne maszyny wykorzystywane przy segregacji odpadów. Podobne rozwiązanie zastosowały władze Suwałk. Mieszkańcy tego miasta popiół wrzucają do oddzielnych pojemników od początku bieżącego roku.

- To z przyczyn gospodarczych firma odbierająca odpady zwróciła się do wszystkich gmin, by segregowały popiół - informuje Bogdan Wojsławowicz, naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Grajewo. - Zdaję sobie sprawę, że początkowo będą opory, bo ludzi trudno jest przekonać.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać w lipcu bieżącego roku.

Sprzęt się niszczy

Dlaczego popiół ma trafiać do osobnych pojemników?

Będziemy zachęcać mieszkańców, by popiół wsypywali do specjalnych worków, które otrzymają od nas na darmo.
Bogdan Wojsławowicz
naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej
w Urzędzie Miasta Grajewo

- Bo niszczy wszystko, maszyny, śmieciarki, dostaje się do instalacji i powoduje ogromne szkody - wylicza naczelnik. - Ale teraz też przecież mieszkańcy muszą popiół odizolować, aby wystygł, dopiero później zimny wrzucają do pojemnika.

Więc władze Grajewa uznały, że ten uciążliwy odpad należy segregować i przyjęli stosowną uchwałę. Od lipca mieszkańcy otrzymają bezpłatne worki, do których będą mogli wsypać popiół.

- A w przypadku kotłowni opalających np. osiedla, to wyposażymy je w specjalne pojemniki, które po napełnieniu będą zabierały tzw. hakowce - tłumaczy Wojsławowicz. - Nikt nie bada ile tego popiołu trafia na wysypisko, ale szacujemy, że miesięcznie w okresie grzewczym z jednego gospodarstwa wyrzucanych jest ok. 250-300 litrów popiołu.

Od 1 stycznia popiół segregują już mieszkańcy Suwałk.

- Dostaliśmy od miasta specjalne pojemniki, w które wrzucamy popiół - mówi mieszkanka Suwałk. - W związku z tą zmianą nie wzrosła opłata.

Mogą nawet zaoszczędzić

W Grajewie opłata ma pozostać na tym samym poziomie, przynajmniej w pierwszym roku obowiązywania zmian.

- Firma, która odbiera od nas prawidłowo wysegregowane odpady nie pobiera za nie opłat - dodaje naczelnik. - Gdy popiół będzie wyselekcjonowany to znacznie wpłynie na oszczędności.

Jak duże? To dziś trudno wyliczyć, ale popiół jest ciężki, więc oszczędności mogą być znaczące.

- Mam nadzieję, że uda nam się zachęcić mieszkańców do segregacji popiołu, bo korzyści będą spore dla wszystkich.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna