Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynajem z kaucją i pozew o rozwód

Archiwum
Iwona Czuchraj
Iwona Czuchraj Archiwum
Zamierzam wynająć mieszkanie. Jego właściciel uprzedził mnie, że umowa najmu będzie zawierała zapis o kaucji. Czy taki zapis jest zgodny z prawem, jaką mam gwarancję, że ten gospodarz po rozwiązaniu umowy odda mi kaucję? - zapytał Pan Sławomir.

- Zgodnie z Ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego umowa najmu lokalu mieszkalnego może zastrzegać kaucję celem zabezpieczenia roszczeń wynajmującego z tytułu niezapłaconego czynszu, czy też dokonanych przez najemcę uszkodzeń. Jednak kaucja "mieszkaniowa" nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu ustalonego za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu. Kaucja w momencie zwrotu powinna być zwaloryzowana, tj. zwrócona w kwocie, jaka wynika z przemnożenia liczby odzwierciedlającej krotność czynszu przy pobieraniu kaucji (np. 2 w przypadku kaucji stanowiącej dwukrotność czynszu) przez stawkę czynszu, jaka obowiązuje na dzień zwrotu. Jeżeli nie ma przesłanek, aby dokonać potrącenia z kaucji, kwota zwracana najemcy nie może być niższa od tej, która została od niego pobrana, choćby czynsz najmu uległ w międzyczasie obniżeniu. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę. Ponieważ te zasady dotyczące kaucji są ustanowione w ustawie, zastrzeżenie w umowie najmu lokalu mieszkalnego stanowiące, że kaucja podlega zwrotowi w kwocie nominalnej, czy w terminie dłuższym niż miesiąc, będzie bezskuteczne.

Chcę złożyć pozew o rozwód, lecz nie wiem do którego sądu, ponieważ od dwóch lat mieszkamy z mężem w różnych miastach? - zapytała Pani Anna.

- Sąd okręgowy jest właściwy do rozpoznawania spraw rozwodowych. Pozew należy złożyć w sądzie, w którego okręgu małżonkowie ostatnio mieszkali, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze mieszka lub zwykłego pobytu. Z braku tego, wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a następnie sąd miejsca zamieszkania powoda.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna