Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Giżycko. Sypie się mur Carnota Twierdzy Boyen

him
Zabytkowa fortyfikacja niszczeje coraz bardziej. Wraz z wiosną runęła część kamieni, z których zbudowany jest mur Carnota okalający Twierdzę Boyen. Konieczna jest pilna naprawa ubytków.

Twierdza Boyen powstała w latach 1843-1855 i miała blokować strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Była przygotowana dla garnizonu liczącego ok. 3000 żołnierzy. W czasie I wojny światowej fortyfikacja miała zatrzymać armię rosyjską wkraczającą do Prus Wschodnich i była miejscem mobilizacji wojska na Mazurach. Tuż przed II wojną światową w twierdzy stacjonowali żołnierze, którzy wkroczyli do Polski z Prus Wschodnich, a w jej trakcie istniał tam szkoleniowy ośrodek Abwehry. W styczniu 1945 roku żołnierze opuścili twierdzę bez walki.

Od tego czasu gospodarzem tego terenu stało się Wojsko Polskie. Na terenie twierdzy powstały przedsiębiorstwa spożywcze, które na swoje siedziby zbudowały budynki zupełnie nie pasujące do architektury tego miejsca. Na początku lat 90-tych większość z nich zlikwidowano i od tego czasu twierdzę znów zaczęli odwiedzać turyści.

Jak dotąd nie udało się jednak przywrócić świetności zabytkowym obiektom. - Były próby ożywienia, renowacji lub rekonstrukcji pojedynczych obiektów, ale nie przekładało się to na szerszą kondycję murów. Głównie - jak tłumaczono, z powodu braku funduszy. Czas jednak robił swoje - uważa Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

Wraz z wiosną urzędnicy odkryli spore ubytki w murze Carnota okalającym fortyfikację. To efekt przesiąkania wód opadowych do kamiennej konstrukcji, osypywania się ziemi z wałów wewnętrznych i porastania roślinnością. Praca na najbliższe tygodnie to usunięcie nadmiaru roślin i opryski zapobiegające dalszej erozji cokołu.

Latem Twierdza Boyen tętni życiem i odbywa się tu mnóstwo imprez. Fundusze na naprawę muru Carnota mają pochodzić z zysku, jaki uda się osiągnąć twierdzy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna