Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co po gimnazjum? Uczniowie wybierają licea. A najlepsze to...

Paweł Chojnowski [email protected]
Uroczyste wręczanie Marysieniek w II LO, czyli nagród dla najlepszych nauczycieli, uczniów, sportowców itp. ma już 20-letnią tradycję. Takie inicjatywy budują dobrą atmosferę w szkole.
Uroczyste wręczanie Marysieniek w II LO, czyli nagród dla najlepszych nauczycieli, uczniów, sportowców itp. ma już 20-letnią tradycję. Takie inicjatywy budują dobrą atmosferę w szkole. P. Chojnowski
To nie jest łatwa decyzja dla gimnazjalisty. Kontynuować naukę w liceum, czy zdobyć zawód w technikum lub zawodówce? Młodzi ludzie na obranie konkretnego kierunku edukacji chcą mieć jeszcze czas, stąd zapewne duża popularność szkół ogólnokształcących, po których można podjąć studia w zasadzie w dowolnej dziedzinie. W Łomży najwięcej chętnych złożyło wnioski o przyjęcie do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej .

Do piątku trwała rejestracja chętnych do kontynuowania nauki w szkołach ponadgimnazjalnych w Łomży. Elektroniczny system naboru umożliwia śledzenie na bieżąco statystyk. Do najbardziej obleganych szkół ciężko będzie się dostać, jeśli nie ma się dobrego świadectwa i dobrych wyników egzaminu gimnazjalnego. Przypomnijmy, że uczniowie wskazują trzy szkoły/klasy według preferencji.

Jeśli nie dostaną się do wskazanej w pierwszej kolejności szkoły, bo zabraknie im punktów, rozpatrywane są ich wnioski do następnej wskazanej placówki, a później ewentualnie do trzeciej.

W Łomży największą popularnością wśród absolwentów łomżyńskich gimnazjów cieszy się II Liceum Ogólnokształcące. Liczba chętnych do nauki we wszystkich klasach łącznie przekracza tu tysiąc osób (po zsumowaniu wniosków zaakceptowanych i niezweryfikowanych). Ponad 300 uczniów wybrało to liceum z pierwszej preferencji. Tymczasem miejsc w sześciu klasach pierwszych jest łącznie 168. Skąd taka popularność? II LO miało najlepsze wyniki maturalne w ub. roku. Zdawalność wyniosła tu 98,5 proc. Ale uczniowie chwalą również tę placówkę za świetną atmosferę, co widać było np. podczas gali rozdania dorocznych nagród II LO - Marysieniek. Tu nawet surowi nauczyciele z uśmiechem przyjmują antynagrodę "Bezwzględny Długopis". Szkoła ma też godną pozazdroszczenia bazę sportową. Nowa hala sportowa za ponad 9 mln zł została oddana pod koniec ub. roku. Sukcesy sportowe uczniowie II LO osiągali jednak i wcześniej.

Pozostałe licea mogą pozazdrościć takiej popularności, ale i do nich nie jest łatwo się dostać. Do I Liceum Ogólnokształcącego wpłynęło 330 wniosków na 180 miejsc. III LO ma blisko pół tysiąca chętnych na 210 miejsc. IV LO ma 68 chętnych na 60 miejsc, VI - blisko 250 na 90 miejsc.
Nieco łatwiej dostać się do technikum; np. w Technikum nr 4 jest 132 chętnych na 120 miejsc, w Technikum nr 7 - 237 chętnych na 300 miejsc, ale już w Technikum nr V jest 370 chętnych na 150 miejsc, a w Technikum nr 6 - 364 chętnych na 150 miejsc. Najmniej oblegane są zawodówki. Do Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 4 chce iść 46 uczniów (na 60 miejsc), do ZSZ nr 5 - 81 (na 60 miejsc), do ZSZ jest jeden chętny (na 60 miejsc).
3 lipca nastąpi publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia do szkół, od 6 do 7 lipca uczniowie będą potwierdzać wolę podjęcia nauki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna