Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariat jest trendy

Bartosz J. Klepacki [email protected]
Działania profilaktyczne, edukacja - to codzienność wolontariusza
Działania profilaktyczne, edukacja - to codzienność wolontariusza FEDeracja dla Łomży
W roku szkolnym podejmują szereg działań, by pokazać rówieśnikom, że pomaganie też może być "trendy". Wolontariat bowiem w ich ocenie może być alternatywnym życiem do świata pełnego konsumenckiego pędu.

Mimo, że rok szkolny już dobiegł końca, a wakacje to czas beztroskiej zabawy, szkolne koła wolontariatu działają dalej prężnie. Wszystko bowiem zgodnie z ideą, iż "na pomaganie zawsze jest dobra pora".

Grupa wolontariuszy z Publicznego Gimnazjum nr 6 i I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży skupionych w działający w ich szkołach Młodzieżowych Klubach Społecznych prowadzony przez pedagoga Annę Leszczewską - nie próżnuje cały rok. Pomaganie innym ludziom, ale także wszechstronny rozwój własnych zainteresowań, który umożliwia wolontariat - to zadanie na każdy dzień roku.

Zdaniem Anny Leszczewskiej okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych.

- Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez wolontariat można osiągnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia - wyjaśnia Anna Leszczewska. - Uczniowie są pełni pasji i zaangażowania w stosunku do działań, które podejmują. Często kierują się wrażliwością, troską o drugiego człowieka. Chcą nieść pomoc, służąc tak potrzebującym jak i samym sobie - dodaje Leszczewska.

Wolontariat rozwija wśród młodzieży postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego. Podejmowana przez uczniów - wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno - wychowawczy.

- Jako pedagog nie wyobrażam sobie kształtowania postaw społecznych tylko podczas wykładów, pogadanek, tu potrzebne jest rzeczywiste działanie - mówi Leszczewska.

Głównym celem działań MKS-u jest wolontarystyczna aktywizacja młodzieży oraz ujęcie spontanicznych chęci do działania młodych ludzi w bardziej stałe i usystematyzowane ramy organizacyjne. Klub rozwija działalność zarówno na zewnątrz, wszędzie tam gdzie potrzebna jest pomoc innych, jak i wewnątrz szkoły, na rzecz samej społeczności uczniowskiej. Uczniowie angażowani są w prace na rzecz środowiska lokalnego. Jest to element edukacji społecznej oraz integracja ze środowiskami defaworyzowanymi (np. seniorów, osób niepełnosprawnych itp.)

- Dwa razy w tygodniu przez cały rok szkolny spotykałam się z dziewczynką o trudnej sytuacji materialnej i uczyłam ją gry na pianinie - wiem, że spełniłam tym samym jej wielkie marzenie - wyjaśnia Marlena Załęcka - uczennica III klasy Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży.

W ramach działalności klubu wolontariatu młodzież odwiedza instytucje na co dzień zajmujące się pomocą innym i przygląda się pracy profesjonalistów, i tak odwiedzili np.: Łomżyńskie Hospicjum, Dom Pomocy Społecznej, czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

W I LO cyklicznie organizowane są koncerty charytatywne, w bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy wręczone zostały tytuły "Serca roku" dla najbardziej aktywnych wolontariuszy. Uczniowie angażują się w działania licznych stowarzyszeń i fundacji, uczestniczyli w Dniach Dawcy Szpiku, zbiórkach żywności organizowanych przez Caritas, przystąpili do akcji "Pola Nadziei", "Szlachetna paczka", pomagają w Stowarzyszeniu Ludzi Aktywnie Naznaczonych, Fundacji Ocalenie, Federacji dla Łomży.
Działania koła wolontariatu mają wymierne korzyści dla każdej ze stron uczestniczących w działaniach. Uczniowie kreują w sobie postawę i idę życia dla innych, a nie stawiania tylko na swoje potrzeby. Z drugiej strony mają niebywałą okazję, obserwować też świat, który pozbawiony jest postaw jakimi oni kierują się w życiu. Warto pamiętać, że robią to bezinteresownie.

Warto wiedzieć

Wolontariusz, Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Instytucje te nie mogą korzystać z pracy wolontariuszy przy prowadzonej działalności gospodarczej, czego wprost zakazuje ustawa. Określenie bezpłatna nie oznacza bezinteresowna, lecz bez wynagrodzenia materialnego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna