Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyt w spadku i dobrodziejstwo inwentarza

d
Alicja Surel, radca prawny
Kilkanaście miesięcy po śmierci mojego brata dostałam pismo z kancelarii windykacyjnej banku. Ja byłam jedyną jego krewną. Brat miał kredyt, którego nie spłacił, a zaciągnął go w 2010 roku. Spadek przyjęłam, bo nie wiedziałam, że brat ma długi. Czy coś mogę obecnie zrobić, jaki jest termin przedawnienia kredytu? - zapytała Pani Joanna.

- Upłynął już termin na odrzucenie spadku, na Pani jako spadkobierczyni ciąży obowiązek spłaty długów spadkodawcy. Roszczenie banku o zwrot kredytu ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej przez bank. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata. Termin przedawnienia zaczyna biec od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 120 § 1 K.c.). Wymagalność to stan, w którym wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia od dłużnika. Skoro poszczególne raty kredytu mają określoną datę spłaty, więc każda z rat przedawnia się po trzech latach, począwszy od dnia, w którym powinna zostać spłacona zgodnie z zawartą umową. Przedawnienie każdej raty biegnie osobno od momentu jej terminu płatności. Powinna się Pani zapoznać z dokumentacją kredytową i ustalić, czy z uwagi na upływ czasu roszczenie banku nie uległo przedawnieniu w całości lub choć w części.
Co oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza i jakie są tego konsekwencje?
- zapytał Pan Kuba.

- Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy za zobowiązania spadkowe osoby zmarłej. Nie odpowiada on wówczas za długi przekraczające wartość aktywów spadku.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza może nastąpić na trzy sposoby. W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiedzialność spadkobiercy zostaje ograniczona jedynie do wysokości ustalonego w inwentarzu tzw. stanu czynnego spadku. To oznacza, że spadkobierca spłaca długi zmarłego z pozostawionego przez niego majątku, a jego majątek osobisty nie jest wówczas zagrożony.

Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku, albo podał do inwentarza długi nie istniejące. Zatem z uwagi na własne bezpieczeństwo powinniśmy zadbać o zarządzenie przez sąd w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku o sporządzenie spisu inwentarza. Jego przygotowanie w terminie późniejszym może napotkać różne przeszkody, niekoniecznie natury prawnej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna