Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, gdy nie potrafimy dogadać się w związku? Kiedy poprosić o pomoc?

Dr Marcin Florkowski, psycholog
Pixabay
Małżeństwa, których konflikty dobrze się kończą charakteryzują się tym, że obie strony starają się wysłuchać partnera, zrozumieć go - mówi dr Marcin Florkowski, psycholog.

Czytelniczka: Od jakiegoś czasu nie potrafimy dogadać się z mężem. On nigdy nie chce rozmawiać. Zawsze jest zmęczony albo ma inną wymówkę. Ostatnio też dużo pije. Nie pomagają żadne tłumaczenia, prośby. Codziennie jest tak samo, obiecuje poprawę, ale niestety nie robi nic żeby coś zmienić. Prawdę mówiąc czuję się coraz gorzej w naszym związku i rozważam separację. Niestety bardzo go kocham, co utrudnia wszystko. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji, co wydaje się najlepszym rozwiązaniem?

Znam małżeństwo, w którym nastąpił przełom, ponieważ po długim czasie wzajemnych pretensji i niespełnionych oczekiwań ona złożyła pozew rozwodowy. Dopiero wtedy do niego dotarło, że problemy, przed którymi stoją są poważne i naprawdę trzeba się nimi zająć. Dla tamtego małżeństwa skończyło się to dobrze - on zmienił to, co powinien był zmienić, aby ich małżeństwo przetrwało, ona też zmieniła to, co jemu przeszkadzało.

Pani mąż może być uzależniony od alkoholu. Unika też rozmowy. Prawdę mówiąc trochę się dziwię, że Pani tak łatwo daje się mężowi zbyć. On znajduje różne wymówki aby nie rozmawiać, ale Pani przecież wie, że to są wymówki. Dlaczego więc mu Pani te rozmowy odpuszcza, czemu się Pani wycofuje? Jeśli wasze małżeństwo ma poprawić swoją kondycję, to otwartych rozmów nie da uniknąć. Z pewniej perspektywy wygląda to niestety tak, że jeśli Pani daje się mężowi zbywać, a nie drąży do konfrontacji mimo wszystko, to tak samo zaniedbuje Pani Wasz związek jak on.

Małżeństwa, których konflikty dobrze się kończą charakteryzują się tym, że obie strony starają się wysłuchać partnera, zrozumieć go. Pary, które nie potrafią się porozumieć przede wszystkim forsują swoje zdania i oczekują, że partner je przyjmie bez dyskusji i dostosuje się. Wysłuchanie drugiej strony nie oznacza oczywiście automatycznie ustępstw i porozumienia, ale to porozumienie bardzo ułatwia. Oto jest jeden z fundamentów konstruktywnego rozładowywania konfliktów partnerskich: wysłuchanie i zrozumienie drugiej strony. Jeśli więc do rozmowy między Wami dojdzie, proszę nie tylko nagłaśniać własne zdanie, ale też uważnie męża wysłuchać.

Jeśli potrafi Pani powiedzieć mu, jakie jego zachowania są dla Pani trudne (np. jego unikanie kontaktu) oraz jakie uczucia one w Pani wywołują (czyli mówić o tym, jakie są Pani uczucia, a unikać oceniania), to jest szansa, że się dogadacie. Być może dobrze byłoby też powiedzieć jakie Pani ma oczekiwania.

Gdyby to wszystko nie udawało się, to oznacza, że potrzebujecie trzeciej osoby, być może fachowca, który ułatwi Wam wzajemne zrozumienie się.

Jeżeli macie jakieś pytania do psychologa, dotyczące własnych emocji czy też postępowania ze swoimi dziećmi lub partnerami, piszcie: [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna