Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie okazja, by na rowerze spotkać łosia

Maryla Pawlak-Żalikowska
Planowana trasa Green Velo
Planowana trasa Green Velo Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świ
Oczywiście to nie zwierzak ma być na dwóch kółkach, tylko turysta, który pomknie z północy na południe Polski Szlakiem Rowerowym Green Velo. Po drodze nie tylko ma mieć co oglądać czy zwiedzać. Czekać też będą na niego Miejsca Przyjazne Rowerzyście.

Pod bardzo różne portfele cyklistów

Najlepiej wsiąść na rower w środku nocy... jakoś tak o trzeciej nad ranem.... i pojechać przed siebie Carskim Traktem. Nie ma wręcz siły, żeby nie spotkać jednego, albo nawet kilku łosi. Ja tam jeżdżę non stop i nawet w ciągu dnia na nie trafiam - zapewnia Zbigniew Karwowski, właściciel m.in. Hotelu Zbyszko w Goniądzu. Tuż pod jego bokiem otwiera się Biebrzański Park Narodowy z całymi jego urokami i fantastycznym światem zwierząt. - Albo można się zamustrować na tratwę z domkiem na Biebrzy - podpowiada hotelarz. Bo faktycznie we wsi Kopytkowo jest prywatna wypożyczalnia tego typu sprzętu, którym można sunąć po Biebrzy nawet kilka dni.

Hotel Zbyszko już od dawna zabiegał o rowerzystów i miał certyfikaty świadczące o przyjazności obiektu zarówno dla środowiska, jak i amatorów dwóch kółek. - Przykładowo u nas gratisowo można schować rower w specjalnym pomieszczeniu pod dachem, a nie tylko w stojakach. Dysponujemy narzędziami do naprawy drobnych usterek, które mogą się pojawić na trasie - pan Zbigniew wylicza różne elementy wsparcia dla na rowerzystów. - Jak trafi się poważniejsza awaria, podpowiemy, gdzie jest najbliższy warsztat czy wulkanizator. A gdy ktoś nie może sobie sam poradzić, to i podrzucimy rower i właściciela w miejsce, gdzie znajdzie pomoc.

Właściciel Hotelu Zbyszko przyznaje, że rowerzyści najczęściej są gośćmi na jedną noc, bo dla nich największym atutem trasy jest... trasa. Czyli wpadną, wyśpią się i pędzą dalej. - Czasem jednak , gdy im podpowiemy lub sami wiedzą, jak wspaniała jest ta okolica, zostają, żeby wszystko obejrzeć i poznać. A zawsze służymy informacją, zapraszamy na spływy kajakowe, fotosafari, na pokąpanie się w rzece i wylegiwanie na plaży.

Właśnie pod kątem dostarczenia turyście jak najbardziej niezapomnianych wrażeń, Zbigniew Karwowski rozbudowuje hotel. Jedna z jego części uzyska status obiektu czterogwiazdkowego. Będzie tu spa wykorzystujące m.in. lecznicze i kojące właściwości tutejszych błot. I taras na dachu, który będzie najwyżej położonym punktem widokowym w Biebrzańskim Parku Narodowym. - Ale oczywiście zostanie też dwugwiazdkowa oferta, bo przecież zdajemy sobie sprawę, że na dwóch kółkach podróżują ludzie o bardzo różnych portfelach - dodaje przedsiębiorca.

Hotel Zbyszko jest jednym ze 161 podlaskich obiektów starających się o certyfikat Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na powstającym właśnie Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Jednym z najbardziej zainteresowanych dołączeniem do sieci MPR jest też Grzegorz Żłobikowski, współwłaściciel Pensjonatu Poniatowski w Suchowoli.

- Gdy tylko usłyszeliśmy o szlaku Green Velo, pomyśleliśmy, że to wspaniałe przedsięwzięcie, w którym chcemy wziąć udział - podkreśla. - Prowadzimy działalność w otoczeniu Biebrzańskiego Parku Narodowego i Puszczy Knyszyńskiej, chcemy więc przybliżyć turystom rowerowym uroki tych miejsc, jednocześnie oferując im bazę gastronomiczną i noclegową.

MPR-y to właśnie punkty noclegowe, gastronomiczne czy promujące atrakcje turystyczne na Green Velo. Chętnych do uzyskania takiego statusu jest w woj. podlaskim rekordowa liczba. W pozostałych województwach, przez które przebiega trasa, do działania z logo szlaku pretenduje: w woj. lubelskim - 160 obiektów, w warmińsko-mazurskim - 102, w świętokrzyskim - 65, a w podkarpackim - 46.

Jeśli popatrzymy na te liczby pod kątem "gęstości" zgłoszeń na kilometr trasy, nasz region już nie wygląda tak imponująco. Na woj. podlaskie przypada bowiem najdłuższy odcinek szlaku -590 km, a lubelskie ma w swoich granicach "jedynie" 350 km. Tym samym na Lubelszczyźnie jedno MPR pojawia się przeciętnie co ok. 2 km szlaku. A w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim jeden obiekt mamy raz na ok. 4 kilometry. W świętokrzyskim - na 3 km szlaku. Najsłabiej wypada podkarpackie, bo tam przeciętna odległość między MPR-ami wynosi aż 8,5 km.

Ponad 80 procent zgłoszonych obiektów ma charakter całoroczny. Zgłoszenia przyjmowane były nie tylko z terenów znajdujących się bezpośrednio na trasie Green Velo, ale także w korytarzu mierzącym do 20 km po obu jej stronach.

- Teraz przyszła pora na audyt zgłoszonych obiektów - mówi nam Joanna Sienkiewicz z Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Rzeczywista oferta będzie konfrontowana z informacjami zawartymi w formularzach zgłoszeniowych. Sprawdzane będą kryteria "przyjazności dla rowerzystów".

W Ośrodku Maniówka w Nowej Wsi pod Suwałkami z jazdą na rowerze można się zaprzyjaźnić nawet nie mając własnego roweru. - Służymy naszymi - zachęca Izabela Mróz, kierowniczka Maniówki. - Mamy ich do dyspozycji klientów aż 40. Jest też punkt, gdzie można wszystko co trzeba w rowerze dopompować, dokręcić, zmienić linkę, koło itd.

Już 300 metrów od Maniówki zaczyna się Wigierski Park Narodowy, a w nim pajęczyny rowerowych tras. Można tu odbić od Green Velo i pobuszować w bardzo pięknych okolicznościach przyrody. A potem w Maniówce zjeść, przenocować i skorzystać w wielu atrakcji przygotowanych np. pod kątem rodzin z dziećmi.
- U nas jest np. jedna z siedmiu wiosek Baśniowego Szlaku - podpowiada pani Izabela. - Jego idea opiera się o twórczość Marii Konopnickiej, która przecież urodziła się w Suwałkach. Wioska w Maniówce jest wioską Wesołych Wędrowców i jej patronem jest skrzat Podziomek. Wita przejeżdżające dzieci i dorosłych razem z bajkową Marcinową. Mamy tu jej gospodarstwo, w którym pokazujemy życie wsi. Jest wiatrak spełniający funkcje punktu widokowego. Ludzie dowiadują się, jak powstaje chleb. Jakie są rodzaje zboża.... Jest bociania łąką z dużymi drewnianymi ptakami, które nie odlatują od nas na zimę.

Dodatkowym atutem tego miejsca są indywidualnie ustalane promocje dla większych grup gości.

Nie ma dopłat, ale jest promocja

Możliwe, że pod koniec 2015 roku będzie prowadzony uzupełniający nabór do sieci MPR. Koordynatorzy projektu przypominają więc, że - wbrew pojawiającym się informacjom - rekomendacja MPR przyznawana jest bezpłatnie! Bo już ktoś próbował na tym zarabiać i podszywając się pod Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, oferował telefonicznie certyfikaty MPR za 349 złotych.
- Nabór był dla przedsiębiorców bezpłatny, bo cały projekt finansuje Unia Europejska i polskie państwo. Nie pobieramy żadnych opłat za zgłoszenie, a status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom otrzymuje każdy, kto spełnia wymogi regulaminu - przypomina rzecznik prasowy ROT WŚ, Jarosław Panek. - Płatny certyfikat to jest zwyczajne oszustwo. Prosimy o zgłaszanie wszelkich tego typu sygnałów do naszej organizacji i niepłacenie oszustom.
Trasa na Podlasiu daje sporo możliwości biznesowych, bo biegnie tak, że można zarabiać nie tylko na noclegach czy jedzeniu, ale także na wypożyczaniu kajaków itp.
Przygotowując kampanię promocyjną, ekipa Green Velo zrobiła badania, żeby wiedzieć, kto będzie klientem trasy i gdzie ludzie zostawią pieniądze. Wyniki nie były zaskoczeniem: będą to przede wszystkim ludzie młodzi. Młode rodziny i grupy znajomych, którzy nie chcą na takiej trasie wydawać zbyt dużo pieniędzy. Zazwyczaj będą przejeżdżać po kilkadziesiąt kilometrów i spędzać na szlaku weekendy.

- Zachęcamy przedsiębiorców, żeby zapoznawali się z tymi badaniami, planując inwestycje na trasie, bo dzięki temu będą wiedzieli, w co inwestować - podpowiada Jarosław Panek. - Już wiemy, że lepszym interesem będą tanie motele, pensjonaty i agroturystyka, niż luksusowe spa. Aczkolwiek będzie się to pewnie zmieniać w miarę upływu lat. Przykładowo w Niemczech klientem na trasach rowerowych są raczej emeryci dbający o zdrowie i uprawiający sporty.

Jak zauważa Jarosław Panek, o tym, że trasa może być dobrym interesem, może świadczyć fakt, że do biura Green Velo zgłosiła się jedna z większych sieci stacji benzynowych w Polsce, która też chce przy swoich obiektach na szlaku uruchomić Miejsca Przyjazne Rowerzystom. - Nie możemy jeszcze mówić, co to za marka - broni się rzecznik - ale skoro taki potentat jest zainteresowany trasą, to chyba musi w niej widzieć dobry biznes!

Od Armaniego na Rozlewiska Narwi

Przedsiębiorcy, ośrodki, którym zostanie przyznany certyfikat Miejsca Przyjaznego Rowerzystom, nie dostają z tego tytułu żadnego wsparcia finansowego. - Zakładamy, że to szlak da ludziom nowe miejsca pracy i zarobek. Naszym zadaniem jest promocja i robimy wszystko, żeby była jak najlepsza - zapewnia nas Jarosław Panek.

15 sierpnia rusza ogólnopolska kampania reklamowa prezentująca ten szlak rowerowy. Będzie w telewizji, radiu, a potem w prasie i internecie. Specjalnie na potrzeby kampanii nakręcono 45-sekundowy spot, a właściwie sześć różnych spotów - jeden ogólny i pięć regionalnych. W spocie wystąpiła pierwsza polska supermodelka - Agnieszka Makuch. Zagrała matkę, która wraz z rodziną podróżuje po pięciu województwach Polski Wschodniej i trafia na kładki biegnące przez "polską Amazonię", czyli rozlewiska Narwi w okolicach Waniewa.

Kilka lat temu pani Agnieszka chodziła po wybiegach Mediolanu, gdzie osobiście poznała Giorgio Armaniego, a w Rzymie poznała Roberto Cavallego. Wystąpiła w światowej reklamie pralinek Ferrero Rocher, również kręconej w Mediolanie. Niejednokrotnie prezentowała się też w Azji na pokazach Chanel i Gucciego.

Jarosław Panek opowiada nam, że w spocie zastosowano technikę rodem z filmu Matrix: - Skaczący rowerzysta został w powietrzu jednocześnie sfotografowany przez 80 aparatów fotograficznych! A potem zmontowano z tego ujęcie w ruchu. I dodaje: W spotach promujemy także regionalne kuchnie, w tym oczywiście sękacz. A gdy na początku lipca kręciliśmy w Białymstoku i Supraślu jeden z odcinków programu "Wakacyjny Peleton Gwiazd", promowaliśmy między innymi kuchnię tatarską. Specjalnie pod turystów ze Wschodu przygotowaliśmy także rosyjską i ukraińską wersję spotu, chociaż na razie nie spodziewamy się z tego kierunku specjalnego najazdu.

Przez cały majowy tydzień trasa Green Velo promowana była także na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Skacząc na specjalnych kubikach, furorę zrobił tam Krystian Herba, mistrz Polski w trialu rowerowym, trzykrotny rekordzista Guinessa we wjeżdżaniu na wieżowce rowerem.

Każde z województw ma swoje zadania do wykonania na trasie. Najbardziej zaawansowane są prace przy szlaku w woj. lubelskim i podlaskim. I jeszcze jedno "naj..." jest po naszej, podlaskiej stronie: mamy najwięcej atrakcyjnych przyrodniczo i krajobrazowo Krain wyodrębnionych wokół Green Velo. To Suwalszczyzna i Pojezierze Augustowskie, Dolina Biebrzy i Narwi, Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska oraz Dolina Bugu (wspólna z woj.lubelskim).

Trasa ma być ukończona w tym roku.

Wschodni szlak Rowerowy Green Velo to trasa, której "kręgosłup" biegnie od Elbląga, przez Olsztyn, Suwałki, Łomżę, Białystok, Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Lublin do Sandomierza i Kielc.

Z założenia szlak ma być unikalnym produktem turystycznym, przyciągającym turystów polskich i zagranicznych. I impulsem do rozwoju turystyki w pięciu województwach makroregionu Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Tylko ok. 300 km z 1885 km szlaku stanowią nowe i przebudowane drogi rowerowe. Będzie tu łącznie 230 miejsc obsługi rowerzystów.
Trwa też audyt obiektów zgłoszonych do sieci Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (noclegi, gastronomia, informacja turystyczna itp.) wzdłuż trasy. Szczegóły na www.greenvelo.pl i w biurze Regionalnej Organizacji Turystycznej przy ul. Malmeda 6 w Białymstoku.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna