Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domek Pastora. Dobiega końca remont. Będzie tu centrum turystyczne

Bartosz J. Klepacki [email protected]
Zabytkowy Domek Pastora  z 1889 roku odzyskał dawny blask.
Zabytkowy Domek Pastora z 1889 roku odzyskał dawny blask. bartosz j. klepacki
Dobiega końca remont najbardziej charakterystycznego obiektu w mieście. Domek Pastora będzie służył jako centrum turystyczne stąd też przygotowana oferta jest tak bogata by przyciągnąć mieszkańców z terenu całej polski.

Z końcem sierpnia upływa termin modernizacji Domku Pastora w ramach przekształcenia go na centrum aktywności turystycznej i kulturalnej. Wszystkie prace budowlane zostały już wykonane i pozostały jedynie ostatnie dostawy wyposażenia. Ogłoszono już także przetarg na dostawę infokiosków.

Projekt Domku Pastora ma charakter wielofunkcyjny i zawiera następujące formy turystyki: Turystyka biznesowa (inwestycja wystawienniczo-kongresowa) - przewidziana jest sala konferencyjna (organizacja warsztatów, spotkań o charakterze motywacyjnym - podejmujący temat rozwoju osobowości, prezentacji itp.). Atrakcyjność miejsca odpowiednie warunki (m.in. wyposażenie i urządzenie sali, zaplecze gastronomiczne) będą sprzyjały organizacji różnego rodzaju wydarzeń biznesowych na terenie Domu Pastora: Spotkania, mitingi, szkolenia biznesowe itp. Domek Pastora ma także służyć turystyce kulturoznawczej (warsztaty upowszechniające umiejętności reprezentowane przez np. przedstawicieli ginących zawodów regionu, warsztaty mające na celu odnalezienie wspólnego mianownika między dawnymi obrzędami a sztuką współczesną; planowane jest również pozyskanie prac Jana Dobkowskiego).

Choć Domek Pastora na dobre ma zacząć funkcjonować za miesiąc to już przewidziano szereg działań mających przyciągnąć nie tylko lokalną społeczność ale także turystów. W planach jest organizacja zielonych szkół i warsztatów dla studentów (np. malarstwo sztalugowe, warsztaty garncarskie) warsztaty fotograficzne (np. "strzelbę zamieniasz na lufę obiektywu") wycieczki szlakiem tematycznym (np. śladami Żydów łomżyńskich). To nieliczne tylko propozycje. W planach jest również organizacja warsztatów w których dominuje motyw poznawczy, połączony z celami edukacyjnymi i rekreacyjnym (warsztaty promujące rozwój nowoczesnego designu w oparciu o tradycję, rozpowszechnianie tradycji ludowych regionu. Celem jest ocalenie ginących zawodów przed zapomnieniem. Współpraca z przedstawicielami rzemiosł tradycyjnych: zabawkarstwo, hafciarstwo, plecionkarstwo, koronkarstwo, rzeźbiarstwo, zdobnictwo itp.)

Zmodernizowany Domek Pastora ma służyć cały rok. Zasadnicza część inicjatyw turystyczno-kulturowych będzie się odbywała bez względu na porę roku, np. wystawa prac malarskich, warsztaty, działalność grup artystycznych i historycznych. Są to przedsięwzięcia, które będą odbywały się w odrestaurowanym zabytkowym obiekcie, który stanowi swoistą wizytówkę wielokulturowego miasta, co tym bardziej podnosi rangę wydarzeń, a co za tym idzie, zapewnia wydłużenie sezonu turystycznego do pełnego roku.

Domek Pastora w Łomży będzie również działał na rzecz całego regionu m.in. poprzez innowacyjną, łatwą i intuicyjną w obsłudze sieć infokiosków. Turysta odwiedzający miasto Łomża będzie mógł nie tylko zapoznać się z atrakcjami turystycznymi jakie oferuje Łomża, ale również z atrakcjami jakie czekają na niego w całym regionie. Na terenie miasta zainstalowanych będzie 5 paneli LCD w najatrakcyjniejszych punktach związanych z obsługą i ruchem turystycznym.

Sformułowana zostanie także unikatowa na skalę regionu oferta skierowana do jednostek edukacyjnych w tym "zielonych szkół". W Centrum aktywności turystycznej i kulturalnej będzie można zorganizować warsztaty tematyczne, nawiązujących do tradycji, historii, folkloru Łomży i otaczającej ją przyrody, na które składać się będą zajęcia przyrodnicze, artystyczne, historyczne, ekologiczne, regionalne, a także wycieczki. Ponad to można będzie zorganizować zajęcia dla studentów z uczelni wyższych w Łomży, jak również szkół wyższych z ościennych województw tj. mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego czy lubelskiego, umożliwiające studentom pogłębienie wiedzy.

Koszt

Koszt wykonania robót budowlanych wraz z zamienną dokumentacją projektową i projektem wystroju wnętrz wyniósł 2 mln 845 tys. złotych (w tym roboty dodatkowe i uzupełniające 660.105,88 zł). Koszt wyposażenia i zakupu infokiosków - ok. 500.000 zł. Dofinansowanie Projektu wynosi 90% kosztów kwalifikowalnych. Całkowita wartość wydatków kwalifikowalnych będzie znana po końcowym rozliczeniu Projektu - nie może być ona jednak większa niż 3.304.071,44 zł czyli od kwoty określonej w Umowie o dofinansowanie Projektu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna