Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne apteki oddają dyżury

Paweł Chojnowski [email protected]
sxc.hu
Ponieważ w mieście działa apteka 24-godzinna, pozostałe nie chcą dyżurować w nocy i w święta. Radni miejscy nie dają na to zgody.

W ostatnim czasie trzy apteki przekazały swoje dyżury "Bliskiej 24H" przy al. Legionów 55. To dwie apteki ABC (przy al. Legionów 7 B i przy ul. Małachowskiego 6) oraz Apteka w Łomży przy ul. Wojska Polskiego 161.

Łącznie już siedem aptek pozbyło się w ten sposób uciążliwego obowiązku. Ich właściciele od początku twierdzili, że zmuszanie do dyżurów nie ma sensu, skoro w mieście działa całodobowa placówka.

Przypomnijmy, że w czerwcu łomżyńscy radni uchwałą ustalili nocne dyżury aptek na bieżące półrocze. Obawiali się, że jedyna apteka 24-godzinna może zostać zamknięta. A nie chcieli dopuścić do sytuacji sprzed kilku lat, gdy pacjent musiał w nocy jechać aż do Zambrowa, bo okazało się, że w Łomży nie działa w nocy żadna apteka.

Pogłoski, że sieć aptek, do której należy też ta całodobowa w Łomży, ma zostać zlikwidowana, okazały się jednak plotką. Co więcej, jej właściciele deklarują na swym profilu na Facebooku, że w Łomży już wkrótce będzie otwarta druga Apteka Bliska.

- Miasto nie ma jednak z tą apteką podpisanej żadnej umowy - zauważa radna Elżbieta Rabczyńska, przewodnicząca komisji rewizyjnej.
Komisja na wczorajszej sesji rady miasta wezwała właścicieli aptek do usunięcia naruszenia interesu prawnego.

- My stoimy na stanowisku, że apteki powinny mieć dyżury. A nic nie przeszkadza, że w mieście funkcjonuje też apteka całodobowa. Mieszkańcy będą mieć wybór - tłumaczy Rabczyńska. - To nie rada miasta wymyśliła nocne dyżury aptek. Takie są przepisy. A mieliśmy już przykre doświadczenia, gdy pacjent musiał szukać nocą pomocy w innym mieście.

Prawo mówi, że każdy mieszkaniec danego powiatu powinien mieć zapewnioną dostępność do świadczeń realizowanych przez apteki ogólnodostępne także w nocy i dni wolne od pracy. Takie dyżury wchodzą w zakres ustawowych zadań aptek i do jej kierownika należy takie zorganizowanie pracy, by spełnić ten obowiązek. Nadzór nad pracą aptek pełni wojewódzki inspektor farmaceutyczny a także Narodowy Fundusz Zdrowia. Rada miasta ma tylko wyznaczyć terminy dyżurów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna