Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum 2015. JOW-y, partie polityczne, podatki. Frekwencja może być zbyt niska

(mg)
Referendum 2015. JOW-y, partie polityczne, podatki. Frekwencja może być zbyt niska
Referendum 2015. JOW-y, partie polityczne, podatki. Frekwencja może być zbyt niska archiwum
JOW-y, partie polityczne, podatki - te tematy pojawią się w czasie referendum. Żeby było ważne, w niedzielę do urn musi pójść ponad 50 proc. wyborców.

Osiągnięcie takiej frekwencji wydaje się mało prawdopodobne. Nie wierzą w to nawet politycy. - Ciężko będzie uzyskać frekwencję powyżej 50 procent - przyznaje poseł PO Damian Raczkowski, który wybiera się na głosowanie. Ostatnie sondaże mówią o najwyżej 30 procentach dorosłych Polaków przy urnach.

Bo i kampania przed referendum przeszła właściwie bez echa. Nie było głośnych debat, spotów, plakatów. Dlatego nie brakuje wyborców, którzy nawet nie wiedzą, jakie pytania padną w niedzielę. A będą trzy. W czasie głosowania Polacy wypowiedzą się na temat jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych oraz rozstrzygnięć podatkowych. Na każde pytanie należy odpowiedzieć TAK lub NIE stawiając znak "X".

Głosowanie rozpocznie się w niedzielę o godz. 6. Aby otrzymać kartę do głosowania, trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 22. Do tej pory, od piątku od północy, będzie trwała cisza wyborcza.

Niedzielne głosowanie będzie piątym po 1989 roku ogólnokrajowym referendum. Wcześniejsze dotyczyły uwłaszczenia, prywatyzacji, konstytucji. Ostatnie odbyło się w 2003 r. i Polacy decydowali o wejściu do UE. Tylko w tym referendum zanotowano ponad 50-proc. frekwencję.

Włodzimierz Cimoszewicz, Senator niezależny

Nie idę na referendum. Bronisław Komorowski popełnił te same błędy, co obecny prezydent. Chciał przy pomocy tej inicjatywy uniknąć porażki wyborczej. Jako obywatel nie godzę się na tak instrumentalne traktowanie społeczeństwa i najważniejszych procedur demokratycznych. On również zadał pytania demagogiczne. Mam na myśli zwłaszcza drugie, w sprawie finansowania partii politycznych. Większość ludzi już nie pamięta, co wyprawiały niektóre partie polityczne na początku lat 90., zwłaszcza Porozumienie Centrum (poprzednik PiS) i Kongres Liberalno-Demokratyczny. W wyborach 1993 poniosły one totalną klęskę, bo większość uważała je wręcz za symbol korupcji. Wtedy podjęte zostały działania mające uzdrowić tę sytuację. Brałem w tym udział przez szereg lat. Wreszcie wprowadzono budżetowe wspomaganie partii, zakazując im jednocześnie pozyskiwania środków z innych źródeł oraz poddając ich finanse skrupulatnej kontroli. Ludzie nie rozumieją tego , sprzeciwiają się dotowaniu partii i tym samym dążą do zepsucia szczytów władzy państwowej. Temu nie wolno ulegać.

Bożena Kamińska, posłanka Platformy Obywatelskiej

Oczywiście, że idę na referendum. To nasz obowiązek, by uczestniczyć w tego typu głosowaniach. Jestem zainteresowana wprowadzeniem w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych. Z kolei partie polityczne nie powinny być finansowane z budżetu państwa. Są inne możliwości. Mogą być to np. większe składki. Pytanie dotyczące podatków jest już nieaktualne.
Myślę, że raczej nie uda się osiągnąć w niedzielę wymaganej frekwencji. Może za mało mówiło się o referendum.

Dariusz Piontkowski, poseł prawa i Sprawiedliwości

Zastanawiam się, czy pójść na niedzielne referendum.
Z jednej strony jest to możliwość wypowiedzenia się społeczeństwa. Z drugiej, mam wątpliwości, czy pytania zadane w referendum o JOW-y, finansowanie partii politycznych i podatki odzwierciedlają najważniejsze sprawy, którymi żyją obywatele.
Nie są to pytania, pod którymi podpisywały się setki tysięcy ludzi. A tak jest w przypadku zagadnień, które zaproponował w referendum prezydent Andrzej Duda.

Referendalne pytania

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna