KRYMINAŁKI
  PODLASKIE

  Pedofile i gwałciciele z podlaskiego

  Rozwiń
  KRYMINAŁKI
  Zwiń

  Pedofile i gwałciciele z podlaskiego

  Niektórzy z nich są na wolności i mogą mieszkać niedaleko Ciebie. Zobacz rejestr przestępców seksualnych - pedofilów i gwałcicieli z woj. podlaskiego

  W gminie Puńsk powstanie osada jaćwiesko-pruska

  W gminie Puńsk powstanie osada jaćwiesko-pruska

  (m)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  W Oszkiniach stanie osada jaćwiesko-pruska. Na niedawnej sesji Rady Gminy przyjęto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyszłej osady. Będzie ulokowana na powierzchni 4,23 ha w bliskim sąsiedztwie upraw rolnych i lasów. Czworoboczny gród otoczy fosa.
  Inicjatywa ma na celu kultywowanie zwyczajów prastarych ludów pogańskich - Jaćwingów i Prusów - zamieszkujących przed wiekami okoliczne tereny. W osadzie prezentowane będą m.in. świadectwa kultury materialnej ludów bałtyckich. Zrekonstuowana zostanie również świątynia pogańska. Wszystko razem ma przybliżyć klimat dawnej cywilizacji.
  Plan narzuca ostre wymogi ochrony środowiska. Jednym z warunków jest zakaz odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do gruntu i wód powierzchniowych oraz wykorzystania napowietrznych przyłączy energetycznych. Zaleca się również zalesienie terenów o niskiej przydatności rolniczej. Energia cieplna ma pochodzić z kotłowni ekologicznej, wykorzystującej olej, gaz, drewno lub trociny.
  Zatwierdzony plan uwzględnia m.in. powstanie dojazdów, terenów zieleni, miejsc postojowych i usług turystycznych. Parking ma pomieścić co najmniej 40 samochodów osobowych i dwa autobusy. W planach jest budowa hotelu z ok. 100 miejscami noclegowymi i restauracji. Przewiduje się również drobne usługi handlowe i rzemieślnicze oraz utworzenie muzeum kultury Jaćwingów i Prusów. Najciekawszym atrakcją skansenu będzie zapewne drewniany, czworoboczny gród obronny otoczony fosą z basztami obserwacyjnymi. Do budowy grodu wykorzystane mają być głównie naturalne materiały, takie jak kamień, drewno i cegła. Dwuspadowe i wysokie dachy pokryje np. gont.
  - Czeka mnie mnóstwo pracy, ale bez niej niczego nie można osiągnąć - mówi inwestor Piotr Łukaszewicz. - Zacząłem już nasadzenia i prace ziemne. W przygotowaniu jest projekt grodziska. Całość zajmie nie mniej niż dwa-trzy lata. Inwestycja wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego będę się starał o fundusze pomocowe z Unii Europejskiej.
  - To bardzo pożyteczna inicjatywa - uważa Witold Liszkowski, wójt gm. Puńsk. - Jeśli zamiary się powiodą, osada będzie jedną z ważniejszych wizytówek i atrakcji naszej gminy. To z kolei przyciągnie turystów.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo