Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Bocianiąt sześcioro

  Bocianiąt sześcioro

  (zmo)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - W tym roku bociania para ma jednego, no najwyżej parkę młodych. Ale tu w gnieździe tłoczy się aż sześć młodych bocianów - poinformowali mieszkańcy Goniądza. - W obfitych latach bociania para jest w stanie wyżywić najwyżej pięć młodych. Tu zaistniał jakiś szczególny przypadek - tłumaczyli przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
  A może ten rok nie będzie wcale taki "chudy", jak to wieszczą rolnicy

  A może ten rok nie będzie wcale taki "chudy", jak to wieszczą rolnicy ©K. Radzajewski

  Wielkie gniazdo mieści się na słupie energetycznym w Goniądzu, tuż nad brzegiem Biebrzy, przy tzw. dzikiej plaży. Bocianie domostwo stało się sławne, ośmioosobową rodzinę podglądają miejscowi i turyści.
  - Pięcioro młodych w tym gnieździe już widywałem, ale sześć maluchów to jakiś przyrodniczy ewenement - zauważył właściciel domku letniskowego.
  Gospodarze żyjący nad Biebrzą prognozują urodzaje także na podstawie obserwacji zachowania boćków.
  - Jak para ma jednego pisklaka, to będzie pusto w stodole. Ale jak w gnieździe jest ich cztery, to można liczyć na bogate plony. Ten rok nie będzie urodzajny, bo w gniazdach jest najwyżej po parce bocianiuków - powiedzieli nam rolnicy z podgoniądzkiej wsi.
  Jednak bocianie sześcioraczki zdają się zaprzeczać tezie rolników. Tymczasem przyrodnicy z BPN-u przyjęli naszą informację ze spokojem.
  - W tym roku jest znacznie mniej młodych boćków niż rok wcześniej. Sześcioraczki są więc przypadkiem szczególnym, ale nie wiadomo ile z nich będzie zdolnych do jesiennego odlotu. Biebrza dostarcza co prawda moc pokarmu, jednak rodzice mogą nie poradzić sobie z nakarmieniem takiej gromadki. Będziemy obserwowali ich los - powiedział Adam Sieńko, dyrektor BPN.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama