Bocianiąt sześcioro

  Bocianiąt sześcioro

  (zmo)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - W tym roku bociania para ma jednego, no najwyżej parkę młodych. Ale tu w gnieździe tłoczy się aż sześć młodych bocianów - poinformowali mieszkańcy Goniądza. - W obfitych latach bociania para jest w stanie wyżywić najwyżej pięć młodych. Tu zaistniał jakiś szczególny przypadek - tłumaczyli przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
  A może ten rok nie będzie wcale taki "chudy", jak to wieszczą rolnicy

  A może ten rok nie będzie wcale taki "chudy", jak to wieszczą rolnicy ©K. Radzajewski

  Wielkie gniazdo mieści się na słupie energetycznym w Goniądzu, tuż nad brzegiem Biebrzy, przy tzw. dzikiej plaży. Bocianie domostwo stało się sławne, ośmioosobową rodzinę podglądają miejscowi i turyści.
  - Pięcioro młodych w tym gnieździe już widywałem, ale sześć maluchów to jakiś przyrodniczy ewenement - zauważył właściciel domku letniskowego.
  Gospodarze żyjący nad Biebrzą prognozują urodzaje także na podstawie obserwacji zachowania boćków.
  - Jak para ma jednego pisklaka, to będzie pusto w stodole. Ale jak w gnieździe jest ich cztery, to można liczyć na bogate plony. Ten rok nie będzie urodzajny, bo w gniazdach jest najwyżej po parce bocianiuków - powiedzieli nam rolnicy z podgoniądzkiej wsi.
  Jednak bocianie sześcioraczki zdają się zaprzeczać tezie rolników. Tymczasem przyrodnicy z BPN-u przyjęli naszą informację ze spokojem.
  - W tym roku jest znacznie mniej młodych boćków niż rok wcześniej. Sześcioraczki są więc przypadkiem szczególnym, ale nie wiadomo ile z nich będzie zdolnych do jesiennego odlotu. Biebrza dostarcza co prawda moc pokarmu, jednak rodzice mogą nie poradzić sobie z nakarmieniem takiej gromadki. Będziemy obserwowali ich los - powiedział Adam Sieńko, dyrektor BPN.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo