Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Jerzy Kozłowski

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Ponad 30 byłych już pracowników zambrowskiego Zamteksu zarejestrowało się jako bezrobotni w Powiatowym Urzędzie Pracy. Z przeszło 600 osób załogi do końca tego roku ma pozostać nie więcej niż 420.
  - Od początku roku notujemy 20-procentowy spadek sprzedaży, spowodowany głównie zalewem rynku przez tańsze tkaniny z Chin i Pakistanu - mówi Ireneusz Mioduszewski, wiceprezes Zamteksu. - Musimy zatem ograniczyć produkcję i dostosować do tego zatrudnienie.
  Pracownicy zaczęli odchodzić z przedsiębiorstwa już w ubiegłym roku i na początku bieżącego. Większe grupy - w ubiegłym tygodniu.
  - Łącznie zwolniło się na razie około 70 osób - mówi Krzysztof Suchodolski, dyrektor do spraw produkcji. - Do końca września musimy uregulować sprawy jeszcze ponad 40.
  Pracownicy otrzymują najpierw propozycje przejścia na połówki etatów. Z grupy, która odeszła do tej pory, nie skorzystał z tej oferty nikt. Wszyscy dobrowolnie pożegnali się ze swoim zakładem, zachowując prawo do trzymiesięcznej odprawy, ponieważ firma ma miesięczną zaległość w wypłatach wynagrodzeń.
  - W pozostałych przypadkach może być różnie - przyznaje Krzysztof Suchodolski. - Będziemy o każdej sprawie indywidualnie dyskutować z przedstawicielami związków zawodowych.
  Ireneusz Mioduszewski twierdzi, że wolałby zatrudniać nowych pracowników niż zwalniać dotychczasowych, ale dopóki rynek polski i europejskie nie wprowadzą ochrony przed tanimi wyrobami ze wschodu, resztki krajowego przemysłu włókienniczego będą miały bardzo duże problemy.
  Zambrowski Zamtex przez lata był największym zakładem pracy w powiecie, sztandarową firmą miasta. Wraz z rozbudową przedsiębiorstwa dynamicznie rozwijał się Zambrów i okoliczne miejscowości.
  Załamanie rynku tekstylnego nastąpiło na początku lat 90-tych, tuż po przekształceniu zakładu w spółkę. Szefowie Zamteksu podkreślali jednak przez cały czas, podczas realizacji kolejnych programów restrukturyzacji, że priorytetem jest dla nich utrzymanie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama