Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Ewa Sznejder

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - To budowlany i architektoniczny bubel - tak Jarosław Koszewski z biura prasowego prezydenta Łomży ocenia postawiony przed 200 laty ratusz miejski. - Teraz trzeba wszystko poprawić po "fachowcach", którzy stawiali i remontowali budynek.
  Rozpoczęty pół roku temu remont najważniejszego budynku miasta przeciągnie się. Po skuciu tynków okazało się, że ściany są w tak fatalnym stanie technicznym, że grożą zawaleniem. Wykonawca wystąpił do konserwatora zabytków o zgodę na rozebranie ścian aż do parteru.
  - Budynek ma po prostu w różnych miejscach różne fundamenty - wyjaśnia Andrzej Wszeborowski, właściciel firmy remontowo-konserwatorskiej. - Są tam głazy o średnicy 2 m z nie wiadomo jakiego okresu, gotyckie cegły, a miejscami... w ogóle nie ma fundamentów. Przy kolejnym remoncie ściany wzmocniono prętami.
  Żelazna konstrukcja okazała się zabójcza dla struktury ścian, zwłaszcza że użyte do budowy cegły są już skruszałe. Ściany zaczęły pękać po skosie. Budowlany feler został odkryty dopiero po skuciu wszystkich tynków. Pierwotny projekt zakładał, że zostaną zburzone stropy, a ściany budynku zostaną. Andrzej Wszeborowski twierdzi jednak, że odnowienie ratusza przy tym stanie technicznym jest bezcelowe. Trzeba ściany zbudować na nowo. Zwłaszcza, że w trakcie kilkunastu kolejnych remontów w ub. stuleciu ratusz kompletnie stracił swój styl.
  - Czekamy teraz na decyzję konserwatora zabytków - mówi Wszeborowski.
  Równocześnie trwa opracowywanie koncepcji wyglądu ratusza wg pierwotnej wersji Aleksandra Goffe. Po zdjęciu tynków odsłoniły się bowiem również rzędy skutych cegieł, pozostałych po dawnych zdobieniach. Andrzej Wszeborowski z historycznych opisów i zdjęć archiwalnych odtworzył styl całej budowli i jej poszczególnych elementów. Teraz opracowuje je artysta plastyk.
  - Ratusz został bardzo zubożony - podkreśla Wszeborowski. - Miał piękne zdobienia w stylu klasycystycznym.
  Gdyby nie kolejne tajemnice ratusza (odkryto już gotyckie piwnice i drewniane stropy sprzed tysiąca lat!), ratusz byłby już zadaszony. Konieczność rozbiórki wydłuży prace o kilka miesięcy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama