Ewa Sznejder

    Gazeta Współczesna

    Aktualizacja:

    Gazeta Współczesna

    - To budowlany i architektoniczny bubel - tak Jarosław Koszewski z biura prasowego prezydenta Łomży ocenia postawiony przed 200 laty ratusz miejski. - Teraz trzeba wszystko poprawić po "fachowcach", którzy stawiali i remontowali budynek.
    Rozpoczęty pół roku temu remont najważniejszego budynku miasta przeciągnie się. Po skuciu tynków okazało się, że ściany są w tak fatalnym stanie technicznym, że grożą zawaleniem. Wykonawca wystąpił do konserwatora zabytków o zgodę na rozebranie ścian aż do parteru.
    - Budynek ma po prostu w różnych miejscach różne fundamenty - wyjaśnia Andrzej Wszeborowski, właściciel firmy remontowo-konserwatorskiej. - Są tam głazy o średnicy 2 m z nie wiadomo jakiego okresu, gotyckie cegły, a miejscami... w ogóle nie ma fundamentów. Przy kolejnym remoncie ściany wzmocniono prętami.
    Żelazna konstrukcja okazała się zabójcza dla struktury ścian, zwłaszcza że użyte do budowy cegły są już skruszałe. Ściany zaczęły pękać po skosie. Budowlany feler został odkryty dopiero po skuciu wszystkich tynków. Pierwotny projekt zakładał, że zostaną zburzone stropy, a ściany budynku zostaną. Andrzej Wszeborowski twierdzi jednak, że odnowienie ratusza przy tym stanie technicznym jest bezcelowe. Trzeba ściany zbudować na nowo. Zwłaszcza, że w trakcie kilkunastu kolejnych remontów w ub. stuleciu ratusz kompletnie stracił swój styl.
    - Czekamy teraz na decyzję konserwatora zabytków - mówi Wszeborowski.
    Równocześnie trwa opracowywanie koncepcji wyglądu ratusza wg pierwotnej wersji Aleksandra Goffe. Po zdjęciu tynków odsłoniły się bowiem również rzędy skutych cegieł, pozostałych po dawnych zdobieniach. Andrzej Wszeborowski z historycznych opisów i zdjęć archiwalnych odtworzył styl całej budowli i jej poszczególnych elementów. Teraz opracowuje je artysta plastyk.
    - Ratusz został bardzo zubożony - podkreśla Wszeborowski. - Miał piękne zdobienia w stylu klasycystycznym.
    Gdyby nie kolejne tajemnice ratusza (odkryto już gotyckie piwnice i drewniane stropy sprzed tysiąca lat!), ratusz byłby już zadaszony. Konieczność rozbiórki wydłuży prace o kilka miesięcy.

    Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Wywóz śmieci droższy dla tych, którzy nie segregują

    Polecamy

    Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

    Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

    Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

    Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

    GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

    GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

    Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!

    Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!