KRYMINAŁKI
  PODLASKIE

  Pedofile i gwałciciele z podlaskiego

  Rozwiń
  KRYMINAŁKI
  Zwiń

  Pedofile i gwałciciele z podlaskiego

  Niektórzy z nich są na wolności i mogą mieszkać niedaleko Ciebie. Zobacz rejestr przestępców seksualnych - pedofilów i gwałcicieli z woj. podlaskiego

  Katarzyna Patalan, Mirosław Robert Derewońko

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  - Pijany klient zaatakował mnie w biały dzień w centrum osiedla! - zbulwersowany Zdzisław Dardziński, łomżyński taksówkarz pokazuje zdjęcia pokrwawionej twarzy. - Pomogli mi koledzy, którzy wcześniej wiele razy przeżyli podobne sytuacje.
  Kierowcy łomżyńskich taksówek często są ofiarami pasażerów. Agresję zazwyczaj wywołują alkohol i narkotyki. Napastnicy nie atakują już pod osłoną nocy czy po sobotniej balandze. Rozboje i pobicia zdarzają się w ciągu dnia.
  Popołudnie grozy
  - To było około 14.00 na postoju przy ul. Rycerskiej - wspomina Zdzisław Dardziński. - Do taksówki wsiadł dorosły mężczyzna pod wyraźnym wpływem alkoholu i kazał mi jechać w bliżej nieokreślonym kierunku.
  Taksówkarz widząc, że pasażer jest pijany, wulgarnie ubliża i nie mówi dokąd chce jechać, odwiózł go z powrotem na postój. Żaden z taksówkarzy nie chciał go zabrać, więc pijany klient wezwał patrol policji. Funkcjonariusze spisali mężczyznę i pozwolili mu odejść.
  - Kręcił się po osiedlu parę godzin - opowiada Dardziński. - Mój kolega wezwał po raz drugi patrol, bo mężczyzna nie dawał za wygraną i ubliżał wszystkim taksówkarzom.
  Policjanci przyjechali i jak wcześniej - nie zabrali mężczyzny.
  - Gdy wróciłem na postój ok. godz. 17, siedział na trawniku, jakby na kogoś czekał - wspomina Dardziński. - Nie spodziewałem się, że zaatakuje mnie w biały dzień.
  Dardziński został uderzony w głowę kołkiem (ponad 1, 2 m długości), który podtrzymywał rosnące obok młode drzewo.
  - Zrobiłem unik, na szczęście przeleciał po głowie i uderzył w samochód, a później w ramię - relacjonuje Dardziński. - Chcąc się bronić, chwyciłem z auta gumowy przewód i uderzyłem mężczyznę w nogi, ale bez większego skutku, bo ten uciekł w kierunku bloków. Koledzy z mojej i innej korporacji pomogli schwytać napastnika i przekazali go policji.
  Każdy chce żyć
  - Niestety, podobne zajścia są w naszym fachu na porządku dziennym - przyznaje Stanisław Gargol, prezes korporacji, w której jeździ napadnięty. - Trzeba być czujnym i zawsze mieć coś pod ręką, choć często próba obrony obraca się przeciwko taksówkarzom, a agresywny pasażer udaje "ofiarę".
  Na posiadanie gazu lub broni należy mieć pozwolenie, którego uzyskanie, zdaniem Dardzińskiego, graniczy z cudem. Mimo to, większość łomżyńskich taksówkarzy ma gumowe pałki, gaz łzawiący, nóż lub inne domowe narzędzia do obrony, np. nóżkę od taboretu.
  - Wiemy, że jest to nielegalne, ale tolerowane, bo żaden taksówkarz nie użyje siły bez uzasadnionej przyczyny, a musimy być przygotowani na obronę - przyznaje dyrektor jednej z łomżyńskich korporacji taksówkarskich.
  Pół roku temu, gdyby nie gruby, wełniany sweter zginąłby łomżyński taksówkarz, któremu pasażer nożem poderżnął gardło.
  - To był wstrząs dla nas wszystkich - wspomina Edward Plona, od siedemnastu lat jeżdżący taksówką. - Kolega cudem uniknął śmierci. Sprawca został schwytany i skazany.
  Taksówkarzom grożą nawet ostrą bronią.
  - Wsiadają czasem "dresiarze" i mówią, że są z mafii, a mafia za nic nie płaci i każą jechać pod wskazany adres - wyznaje taksówkarz z Łomży. - Zdarza się, że mają broń. Nikt im wtedy nie podskoczy, bo każdy chce żyć.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo