Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Koniec wielkiej bitwy

  Koniec wielkiej bitwy

  (tam, yes)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Od kilku dni na cmentarzu parafialnym w Berżnikach, gm. Sejny, trwają prace przy budowie pomnika żołnierzy litewskich poległych w Bitwie Niemeńskiej.
  Inwestycja realizowana jest na koszt Wilna. Po latach sporów, zgodę na nią wyraziły Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz biskup ełcki, administrator nekropolii.
  - Nie wiemy dla kogo oni stawiają ten pomnik - mówią mieszkańcy Berżnik. - Słyszeliśmy, że mają też być tablice z nazwiskami poległych. To fikcja, oszustwo, zakłamywanie historii. Przecież w Berżnikach w Bitwie Niemeńskiej, nie zginął ani jeden, proszę to podkreślić, ani jeden Litwin. Za Berżnikami owszem, kilku padło. Ale nikt z miejscowych nie słyszał, żeby ich tu pochowano.
  Nie wszyscy mieszkańcy wsi podzielają ten pogląd. Nie brakuje i takich, którzy ocenę Bitwy Nie-meńskiej i roli, jaką odegrali w niej żołnierze litewscy, chcą pozostawić historykom: - Żołnierza nikt nie pyta czy chce iść na wojnę. Dostaje rozkaz i walczy. Jeżeli chce przeżyć, musi zabijać przeciwnika.
  W sprawie budowy obelisku nie chce wypowiadać się ks. Władysław Napiórkowski, proboszcz z Berżnik.
  - Dostałem projekt pomnika zatwierdzony przez księdza biskupa. Moim zadaniem jest dopilnowanie, żeby zrealizowano tylko to, co ten projekt przewiduje - ucina rozmowę proboszcz.
  Ksiądz odmówił pokazania projektu pomnika. Nic do ukrycia nie mieli za to jego budowniczowie, których spotkaliśmy na cmentarzu. Przewiduje on zbudowanie siedmiu symbolicznych grobowców, z krzyżami i tablicami z nazwiskami poległych. W rogu tego mauzoleum stanąć ma Pieta.
  W 2001 r. pojawiła się inicjatywa, aby uporządkować cmentarz w Berżnikach i postawić "krzyż pojednania". Władze w Wilnie nie skorzystały z propozycji. Zbojkotowały też obchody w rocznicę Bitwy Niemeńskiej, w których wziął udział ówczesny premier, Jerzy Buzek.
  Odsłonięcie nowego pomnika w Berżnikach zaplanowano pod koniec września br. Mają w nim uczestniczyć prezydenci Polski i Litwy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama